2021-12-07, ostatnia aktualizacja 2021-12-07 06:00

Zadbaj o akumulator

Fot. Clarios

Fot. Clarios

Według Stowarzyszenia Samochodowego (ADAC), zły stan akumulatora był przyczyną 46,3% wszystkich awarii w 2020 roku. Powód jest oczywisty: w samochodach, które są przez dłuższy czas nieużywane, akumulatory rozładowują się, co w konsekwencji prowadzi do problemów z uruchomieniem silnika.

Niskie temperatury niekorzystnie wpływają na akumulator i przed zimą warto sprawdzić, w jakim jest on stanie. Profesjonalny warsztat może dokonać właściwej oceny akumulatora i jeśli okaże się on niesprawny – wymienić go na nowy, a ten zużyty poddać recyklingowi.

Okres pandemii zmienił wiele obszarów naszego życia, w tym zwyczaje dotyczące kierowców. Transport zbiorowy wciąż jest postrzegany jako potencjalnie niebezpieczny, dlatego samochody stały się najpopularniejszym środkiem transportu, zapewniając bezpieczną przestrzeń w oddaleniu od tłumów. Okazało się również, że większość pojazdów użytkowana jest na bardzo krótkich trasach. Korzystanie podczas tych podróży z wielu odbiorników energii elektrycznej nie pozwala na prawidłowe naładowanie akumulatora podczas jazdy. Akumulatory użytkowane są więc w stanie ciągłego niedoładowania, co wraz z nadejściem zimy może oznaczać problemy z rozruchem silnika.

Kierowcy nie powinni wymieniać zużytego akumulatora samodzielnie, lecz pozostawić samochód w rękach specjalistów. W przeszłości wymiana akumulatora nie była skomplikowaną czynnością, jednak obecnie proces ten jest bardziej złożony i wymaga szeregu procedur serwisowych. Mechanicy posiadają niezbędną wiedzę z tego zakresu, co pozwoli uniknąć uszkodzenia elektroniki pojazdu.

Dodatkowo, profesjonalny warsztat z pewnością zadba o to, aby zużyty akumulator został poddany recyklingowi, minimalizując w ten sposób negatywny wpływ na środowisko. Akumulatory samochodowe są najczęściej odzyskiwanym i przetwarzanym produktem na świecie, wyprzedzając aluminium, papier, opony i szkło.

Akumulator należy sprawdzić szczególnie w sytuacji, gdy:

 • ma więcej niż 4 lata;
 • od ostatniej kontroli minęło więcej niż 2 lata;
 • samochód przez długi czas nie był użytkowany lub często jeździł na krótkich trasach;
 • występują problemy z uruchomieniem silnika;
 • zdarza się, że silnik nadal pracuje po zatrzymaniu auta na światłach pomimo korzystania z systemu start-stop;
 • w pojeździe zamontowano dodatkowe urządzenia elektryczne (np. ogrzewanie postojowe, podgrzewane siedzenia, system nagłaśniający, odstraszasz kun);
 • latem pojazd wystawiony był na długotrwałe działanie wysokich temperatur;
 • przed podróżą w chłodne rejony.

Obieg zamknięty

Firma Clarios we współpracy z partnerami i klientami opracowała system zbierania zużytych akumulatorów, zapewniając ich wykorzystanie w ramach obiegu zamkniętego. Dzięki temu udaje się odzyskać z rynku aż 98% akumulatorów ołowiowych z pojazdów w Europie, a także znaczną część materiałów, z których są wykonane. Elementy z tworzywa sztucznego przetwarza się na wióry polipropylenowe, na przykład do nowych obudów akumulatorów. Ołów jest wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Natomiast elektrolit służy do produkcji nawozów i środków czyszczących.

Każdy, kto chce bezpiecznie podróżować zimą, powinien sprawdzić stan akumulatora i w razie potrzeby dokonać jego wymiany w warsztacie.

Tagi

Akumulatory 

 • 2022-02-24 13:36

  eko

  adam bialski

  umowilem sie ostatnio do warszatatu w Bydgoszczy przez motointegrator i chlopaki mowili ze oni recykluja. szanuje takie dzialania

  skomentuj

 • 2022-02-27 16:59

  zgadzam się

  Bartek Bogdaniec

  No bo motointegrator ma spoko lokalizacje u siebie wpisane. kilka razy korzystałem i zawsze do fajnych chłopaków trafaiałem uczciwych

  skomentujWasi dostawcy

Podobne

Polecane