strona główna Układy elektryczne i elektroniczne Zwiększenie żywotności akumulatorów do pojazdów użytkowych
2021-12-20, ostatnia aktualizacja 2021-12-20 06:00

Zwiększenie żywotności akumulatorów do pojazdów użytkowych

Fot. Exide Technologies

Fot. Exide Technologies

Jednym z największych osiągnięć w konstrukcji akumulatorów do pojazdów użytkowych jest technologia HVR (High Vibration Resistance – wysoka odporność na wibracje).

Załączona tabela prezentuje normy emisji wytyczone przez dyrektywę UE. Restrykcyjne normy wprowadzone w celu redukcji emisji tlenków azotu i cząstek stałych doprowadziły do istotnych zmian w budowie nowoczesnych pojazdów użytkowych. W wielu z nich (Euro 5 / Euro 6) dodanie katalizatora SCR (selektywnej redukcji katalitycznej) i zbiornika AdBlue doprowadziło do przesunięcia miejsca montażu akumulatora z centrum podwozia do znacznie bardziej podatnej na wibracje tylnej części pojazdu.

Normy emisji określone dyrektywami Unii Europejskiej

Zmiana umiejscowienia akumulatora miała bezpośredni wpływ na skrócenie jego żywotności. Technologia HVR ma za zadanie neutralizować skutki silnych drgań, zapewniając niezawodność, oczekiwaną wydajność oraz żywotność, które przekładają się na zmniejszenie kosztów utrzymania floty pojazdów użytkowych.

Potwierdzeniem skuteczności technologii HVR są wzorcowo zdane, ekstremalne testy wibracji EN50342-1:2015, w skrócie nazywane po prostu V4. W trakcie badania wykorzystuje się ruch względem trzech osi, który odzwierciedla realne warunki eksploatacji pojazdów użytkowych.

Zmiany wywarły wpływ na usytuowanie akumulatora w pojeździe

Akumulatory wyposażone w technologię HVR są rekomendowane do nowoczesnych pojazdów wykorzystywanych na długich trasach oraz do standardowych pojazdów ciężarowych z umiejscowieniem akumulatora na tylnej osi, które wyposażono w urządzenia wspierające kierowcę podczas jazdy.

Testy V4 odzwierciedlają realne warunki eksploatacji

Warto dodać, że wynalazcą technologii HVR jest firma Exide Technologies, a jej produkty przeznaczone do pojazdów użytkowych Exide StrongPro EFB+ oraz Centra StrongPro EFB+ są jednymi z pierwszych na rynku, które zaliczyły testy wibracji V4 z pozytywnym wynikiem.

Opracowanie na podstawie materiałów firmy Exide Technologies

Tagi

Akumulator  HVR 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2