strona główna Nowości rynkowe Pierwsze pojazdy z dopuszczonymi do ruchu retrofitami na polskich drogach
2022-03-29, ostatnia aktualizacja 2022-03-29 14:55

Pierwsze pojazdy z dopuszczonymi do ruchu retrofitami na polskich drogach

Fot. Osram

Firma Osram jest pionierem legalizacji stosowania retrofitów LED w wielu krajach europejskich. To właśnie produkty marki Osram Night Breaker LED były pierwszymi produktami legalnie stosowanymi na drogach w Niemczech, a następnie podobną procedurę zastosowano w Austrii, Chorwacji i Słowenii. W krajach tych wystarczy sprawdzić, czy auto jest wśród modeli, w których można legalnie (za aprobatą tamtejszych urzędów ds. ruchu drogowego) zmienić żarówki na retrofity LED, następnie wydrukować stosowny certyfikat i włożyć do schowka w samochodzie, by w przypadku kontroli drogowej okazać go na żądanie policjanta.

Od grudnia 2021 roku pierwsze samochody z dopuszczonymi retrofitami Osram Night Breaker LED jeżdżą także po polskich drogach. Jednak na razie ten proces nie jest tak prosty, jak np. u naszych zachodnich sąsiadów. Firma Osram opisała przypadek kierowcy, który chcąc zmienić żarówki na retrofity LED, przyjechał swoim samochodem do Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie, gdzie specjaliści zbadali parametry reflektorów po zmianie źródeł światła. Następnie rzeczoznawca z odpowiednimi uprawnieniami wystawił ocenę techniczną, która potwierdzała, że rozsył światła i inne parametry po zainstalowaniu zamienników mieszczą się w tolerancjach określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. z 2016 r. poz. 2022 z późniejszymi zmianami). Z takim pismem właściciel samochodu pojechał na stację kontroli, gdzie uzyskał dopuszczenie źródeł światła LED w swoim samochodzie.
Taką ścieżkę mają już za sobą właściciele pięciu dacii duster z reflektorami przystosowanymi fabrycznie do żarówek H7.
Co warte podkreślenia, badanie techniczne wykazało, że zastosowanie zamiennika Night Breaker H7 LED firmy Osram polepszyło parametry oświetlenia drogi za pomocą świateł mijania pojazdu w stosunku do żarówek halogenowych, które były wcześniej zainstalowane w reflektorach, jednocześnie nie powodując nadmiernego olśnienia innych uczestników ruchu.

Tagi

Osram  retrofit Wasi dostawcy

Podobne

Polecane