strona główna Aktualności Wyniki Grupy Auto Partner w 2021 roku
2022-04-13, ostatnia aktualizacja 2022-04-13 11:34

Wyniki Grupy Auto Partner w 2021 roku

Fot. Auto Partner

Grupa Auto Partner w 2021 roku kontynuowała trend dynamicznych, dwucyfrowych wzrostów przychodów ze sprzedaży osiągając poziom 2,26 mld zł, co oznacza +35,4% rok do roku. Są to najlepsze w historii roczne przychody Grupy.

Znaczne wzrosty wypracowano w eksporcie (+46,3% r/r), przekraczając barierę 1 mld zł, a na rynku krajowym wzrost przychodów o 27,43% r/r do blisko 1,23 mld zł. Zysk netto Grupy wzrósł o blisko 68% do 186 mln zł, czyli również był historycznie rekordowy.
Znaczny wzrost rentowności na poziomie operacyjnym w 2021 r. to efekt głównie wzrostu marży brutto na sprzedaży, utrzymywania silnej dyscypliny kosztowej od początku pandemii Covid-19 oraz wykorzystania dźwigni operacyjnej po ustaniu ograniczeń związanych z pandemią. Rentowność marży brutto ze sprzedaży utrzymywała się na wysokich poziomach zbliżonych do poprzednich kwartałów (narastająco wynosiła 29,1% wobec 28,5% rok wcześniej).
Po raz kolejny Grupa umocniła swoją pozycję zarówno w eksporcie, jak i na krajowym rynku, zwiększając skalę działania. Auto Partner realizuje sprzedaż łącznie na 30 rynkach. Na koniec roku eksport stanowił blisko 46% sprzedaży (1,03 mld zł), Polska nadal pozostaje największym rynkiem zbytu stanowiąc ponad 54% przychodów Auto Partner (blisko 1,23 mld zł).
Grupa kontynuuje rozwój sieci dystrybucji. W 2021 r. Auto Partner otworzył 14 nowych filii w Polsce i w efecie łączna ich liczba wynosi 106. Istotnym elementem w rozwoju Grupy było rozszerzenie sieci zrzeszonych niezależnych warsztatów pod marką MaXserwis, a także rozwijanie zakresu wysokomarżowego asortymentu marki własnej MaXgear. Łączna powierzchnia magazynowa Auto Partner wynosi ponad 100 tys. m kw.
- Po raz kolejny udowodniliśmy, że znakomicie wykorzystujemy obecną sytuację w branży, czyli rosnący popyt na części samochodowe. Dodatkowo ceny części także są coraz wyższe, m.in. w wyniku czynników makroekonomicznych. Na tym wszystkim zyskują ich dystrybutorzy, czyli rynek aftermarket. Połączenie bardzo dobrej sytuacji w branży i mocnej marki Auto Partner przełożyło się na nasze rekordowe wyniki. Co więcej, nadal widzimy spore perspektywy do dalszego rozwoju – mówi Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner S.A.

Wpływ sytuacji geopolitycznej
- Na bieżąco analizujemy obecną sytuację za naszą wschodnią granicą. Jako Grupa, jak i indywidualnie pracownicy Auto Partner, robimy wszystko, aby wspierać obywateli Ukrainy, zarówno tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, jak i tych, którzy szukają bezpiecznego schronienia w Polsce. Z biznesowego punktu widzenia nie spodziewamy się wyraźnego negatywnego przełożenia się wojny na nasze wyniki finansowe w 2022 r. Ekspozycja Grupy na rynek ukraiński jest znikoma i obejmowała poniżej 0,5% generowanych przez Grupę obrotów miesięcznych. W geście solidarności z Ukrainą Grupa wstrzymała współpracę z rynkiem rosyjskim i białoruskim, a także wycofała wszelkie przedstawicielstwa oraz eksport części aftermarket na terytoria Rosji i Białorusi. Eksport Grupy na rynek rosyjski stanowił 0,1% a na rynek białoruski 0,02% generowanych przez Grupę przychodów miesięcznych. Długofalowy wpływ wydarzeń za wschodnią granicą na ogólną sytuację gospodarczą w tej chwili trudny jest do przewidzenia – mówi Aleksander Górecki.

Tagi

Auto Partner 


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2