strona główna Wyposażenie Podstawowy sprzęt wulkanizacyjny
2022-11-06, ostatnia aktualizacja 2022-11-06 07:07

Dobrze przemyślane wyposażenie warsztatu

Podstawowy sprzęt wulkanizacyjny

Montażownica, która znajduje się w ofercie firmy F.H.U. BOGUSZ

Montażownica, która znajduje się w ofercie firmy F.H.U. BOGUSZ

Od czego zacząć? Nie ma zamkniętej, pełnej listy urządzeń i narzędzi, są natomiast kluczowe sprzęty, bez których wykonanie nawet podstawowych czynności związanych z naprawą lub wymianą koła czy opony będzie trudne albo wręcz niemożliwe.

Wyposażenie warsztatu samochodowego to wielka inwestycja. A przy tak szalejącej inflacji i rosnących cenach jest zupełnie naturalne, że każdy szuka oszczędności. Coraz więcej osób zwraca więc uwagę na sprzęt używany. Czy jednak tani w zakupie sprzęt wulkanizacyjny okaże się naprawdę dobrą opcją? Postaramy się opisać niektóre z produktów, których zakup należy starannie rozważyć przy kompletowaniu wyposażenia. 

Podnośnik samochodowy
Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w warsztacie samochodowym i w serwisie ogumienia. Wybór nie jest łatwy – najpierw trzeba przeanalizować, jakie usługi będzie oferował warsztat,

Podnośniki dwu- i czterokolumnowe znajdują przede wszystkim zastosowanie w warsztatach mechanicznych, ponieważ zapewniają łatwy dostęp do podwozia samochodu. W serwisach ogumienia częściej wykorzystywane są podnośniki nożycowe, płytowe lub punktowe (lewarki), gdyż w tej branży wysokość podnoszenia nie jest tak istotna. Liczy się za to dostęp do koła samochodu podczas wymiany opon zimowych na letnie i odwrotnie.

Na rynku nie brakuje modeli o niskiej jakości, których eksploatacja przysporzy więcej problemów niż korzyści. Dlatego planując zakup, należy nie tylko wybrać zaufanego dostawcę i sprawdzoną markę. Trzeba też wiedzieć, na jakie parametry urządzenia zwrócić uwagę. 

Podnośniki dwukolumnowe są najczęściej używane w warsztatach samochodowych i obsługują większość pojazdów osobowych, dostawczych i SUV-ów. Przykładem może być podnośnik dwukolumnowy Butler model TorekPC2 produkcji włoskiej lub holenderski Rtec model Alpha35. Oba charakteryzuje bardzo dobre wykonanie oraz przemyślany dobór podzespołów, zapewniających bezpieczeństwo i długowieczność w użytkowaniu.

Podnośniki czterokolumnowe przeznaczone są dla stacji diagnostycznych oraz napraw. Zależnie od ładowności obsługują samochody osobowe i ciężarowe. Mogą być wyposażone w urządzenia do diagnostyki geometrii kół oraz mieć wbudowane podnośniki progowe. Przykładem jest podnośnik Butler Logic.

Podnośniki nożycowe są dobrym rozwiązaniem dla lakierni oraz prac związanych z serwisowaniem układów hamulcowych i zawieszenia. Stosują go również serwisy ogumienia w celu wymiany opon oraz napraw ogumienia.

Podnośnik niskoprofilowy Rtec model Omega 320 charakteryzuje się ergonomiczną budową i stanowi dobry przykład podnośnika nożycowego. Jego profesjonalnym odpowiednikiem jest podnośnik niskoprofilowy Ergax 35 marki Butler.

Do szybkiej naprawy koła lub wymiany klocków hamulcowych nadają się podnośniki punktowe (np. marki Winntec). Serwisy ogumienia, które zajmują się jedynie wymianą opon, używają wystarczających do tego typu usług podnośników płytowych. Wybór podnośnika do warsztatu zależy więc od tego, jakie oferuje on usługi i jakie samochody obsługuje.

Montażownica
Jest to drugi z najważniejszych sprzętów w serwisach ogumienia i służy do zdejmowania i zakładania opony na felgę.

Klasyfikacja tych urządzeń jest prosta – różnią się średnicą obsługiwanych kół. Montażownice mogą być automatyczne lub półautomatyczne. Te drugie rzadko można spotkać w serwisach ze względu na znacznie wolniejszą pracę. Wulkanizatorzy coraz częściej decydują się na pomocne ramię – przystawkę do opon niskoprofilowych, która znacznie ułatwia i przyspiesza obsługę kół typu RunFlat. Montażownica Butler HP641SQ24 wyposażona jest w przystawkę Plus73. Włoska montażownica Cormach F 536S GT Racing MI przeznaczona jest dla profesjonalnych serwisów ogumienia, a przystawka do opon niskoprofilowych RF System stanowi jej wyposażenie opcjonalne.

Wyważarka

To trzecie, ale nie mniej ważne urządzenie wulkanizacyjne, bez którego serwis ogumienia nie będzie w pełni funkcjonował. Rolą wyważarek do kół jest sprawdzenie, czy całkowity ciężar opony wraz z felgą został równomiernie rozłożony. Podział tych urządzeń zależy od ciężaru obsługiwanych kół – lżejszych do samochodów osobowych i motocykli oraz cięższych do samochodów ciężarowych. Drgania kół powstają, gdy masa jest nierównomiernie rozłożona, co przyspiesza zużycie elementów pojazdu, niekorzystnie wpływa na kierowanie pojazdem i obniża komfort jazdy.

Na rynku oferowane są wyważarki z różnymi opcjami i udogodnieniami, takimi jak: monitor dotykowy, automatyczny trzeci pomiar czy nawet wskazanie miejsca nabicia ciężarka za pomocą lasera. Opcje te bywają kosztowne, jednak znacząco usprawniają wyważanie koła.
Wyważarki Rtec mają laser zamontowany fabrycznie, natomiast w przypadku marki Butler Librak za tę opcję trzeba dopłacić.

Akcesoria
Urządzenia wulkanizacyjne stanowią podstawowe wyposażenie warsztatu, to jednak nie wszystko. Ich uzupełnieniem są materiały wulkanizacyjne, ciężarki do wyważania, zawory samochodowe oraz narzędzia ręczne. Materiały wulkanizowane mogą być wykorzystane również w przydomowych warsztatach do naprawy dętek różnego rodzaju opon i nie tylko. Przydają się też przy naprawie rowerów czy motocykli. Materiały marki Tip Top oraz Tech są dobrym przykładem. Przy wyborze ciężarków do wyważania warto wziąć pod uwagę markę Hofmann, niemieckiego producenta – jednego z największych dostawców tego typu produktów w Europie, albo producenta zaworów samochodowych Perfect.

Warto inwestować w urządzenia dobrej jakości, które posłużą przez lata, będą pracowały bezawaryjnie i zarabiały na siebie. Przed zakupem trzeba poznać warunki gwarancji i upewnić się, czy sprzedawca zadba o sprzęt podczas awarii oraz czy ma dostęp do części zamiennych. Sezonowe przeglądy urządzeń są bardzo ważne i pozwalają uniknąć awarii w okresie sezonów wymiany opon.

Firma FHU Bogusz kompleksowo wyposaża  warsztaty  wulkanizacyjne  i  jest  dystrybutorem  marek: Butler, Cormach, Rtec. Pełna oferta handlowa dostępna jest na stronie  F H U BOGUSZSabina Jakubiec
Specjalista ds. marketingu i sprzedaży FHU Bogusz


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2