strona główna Materiałoznawstwo Wytrzymałe wahacze Moog - Technologia Hybrid Core
2023-05-17, ostatnia aktualizacja 2023-05-17 12:46

Wytrzymałe wahacze Moog - Technologia Hybrid Core

Moog

Wymiana wahaczy z powodu zużycia sworzni jest wyjątkowym marnotrawstwem. Tam, gdzie sworznie są zintegrowane, w zasadzie nie ma innego sposobu na naprawę, a na złom trafiają całe tony takich wymontowanych elementów. Jedynym sposobem rozwiązania problemu jest poprawa jakości i wytrzymałości sworzni. I właśnie taki cel postawili przed sobą konstruktorzy Moog.

Producent skupił się na udoskonaleniu sworzni i ich panewek, co realnie wydłużyło okres bezproblemowej eksploatacji. Osiągnął cel, redukując tarcie wewnątrz przegubów kulowych i zwiększając wytrzymałość samych współpracujących elementów (panewek i trzpieni).

Hybrid Core Technology (technologia hybrydowego rdzenia) polega na zastosowaniu do produkcji panewek sworzni wahaczy specjalnego materiału. Charakteryzuje go znaczna wytrzymałość i małe opory tarcia. Badania wykazały redukcję momentu obrotowego koniecznego do ruchu sworznia średnio o 40% i mniejszy wzrost ugięcia lub poluzowania w porównaniu z dotychczasowymi konstrukcjami. Ponadto indukcyjna obróbka cieplna sworznia powoduje, że wytrzymałość zmęczeniowa, a tym samym żywotność sworznia, osiągnęła wielokrotnie wyższy poziom. Elementy zawieszeń Moog ze sworzniami wykonanymi w technice Hybrid Core Technology są trwalsze od starszych, zwyczajnych odpowiedników. Materiałem, z którego wykonano nowatorskie panewki sworzni, jest włókno węglowe połączone z PTFE. Hybrydowa konstrukcja ma zwiększoną odporność na odkształcenia, co powoduje wydłużenie żywotności gniazda. Badania wykazały również, że zastosowanie obróbki cieplnej w określonych obszarach sworznia zwiększa jego trwałość zmęczeniową.

Opisywany system obejmuje panewkę z włókna węglowego i hartowany indukcyjnie trzpień kulowy. Znalazł on zastosowanie w przegubach kulowych, wahaczach poprzecznych i trójkątnych, drążkach i końcówkach drążków kierowniczych.

Rynek części zamiennych do zawieszeń jest przepełniony produktami niskiej jakości, które kuszą atrakcyjną ceną. Niestety, ich trwałość jest ograniczona, nie wytrzymują nawet kilkumiesięcznej eksploatacji. Klientom bardzo trudno zweryfikować ich jakość na etapie zakupu, ponieważ bez rozbierania nie da się ocenić jakości takich elementów, jak np. sworznie.

Z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się ograniczenie zakupów do produktów renomowanych marek. Moog, oferując linię zawieszeń wykonanych w technologii Hybrid Core, jasno deklaruje, że zarówno pod względem wytrzymałości, jak i trwałości są to produkty z górnej półki, którym można zaufać.Jerzy Dziamski
Ekspert Garage Gurus Moog

Tagi

MOOG  Hybrid Core 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2