strona główna Aktualności Textar zaprasza na Gran Turismo Polonia 2023
2023-07-05, ostatnia aktualizacja 2023-07-05 08:36

Textar zaprasza na Gran Turismo Polonia 2023

TMD Friction

Około stu super samochodów weźmie udział w tegorocznej edycji Gran Turismo Polonia. Trasa wiedzie z Warszawy, przez Trójmiasto i Kołobrzeg, na Tor Poznań. Podobnie jak przed rokiem, partnerem wydarzenia jest marka Textar.

Gran Turismo to międzynarodowy cykl road show z udziałem supersamochodów. Od blisko 20 lat impreza ma swoją polską edycję, którą w 2023 roku zaplanowano na 6-12 lipca. Uczestnicy wystartują w czwartek 6 lipca spod hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Dzień wcześniej wszystkie auta zostaną ustawione na parkingu wokół hotelu, gdzie fani motoryzacji będą mogli je obejrzeć. Podobne prezentacje dla publiczności przewidziano podczas poszczególnych etapów w Gdańsku, Słupsku, Kołobrzegu i Czarnkowie. Dwudniowy finał odbędzie się tradycyjnie w Poznaniu, gdzie na tamtejszym torze wyścigowym kierowcy będą mogli w bezpiecznych warunkach sprawdzić możliwości swoich aut.

Udział w tegorocznej edycji Gran Turismo Polonia zapowiedziało około stu załóg z całego świata. Na liście startowej znalazły się m.in. Bentley Continental GT, Chevrolet Corvette C6 Z06, Ferrari 812 Superfast, Lamborghini Huracan, McLaren 720S, Mercedes AMG GTR i Porsche 991 GT3 RS. Niektóre z tych super samochodów wyposażone są w klocki i tarcze hamulcowe marki Textar.

- Wszyscy fascynujemy się możliwościami aut sportowych, tym ile czasu potrzebują do osiągnięcia „setki” i jaką rozwijają prędkość maksymalną. W kontrze do tego inżynierowie firmy TMD Friction, do której należy marka Textar, koncentrują się na zapewnieniu w nich skutecznego działania układu hamulcowego. W wielu przypadkach współpracujemy z koncernami motoryzacyjnymi już na etapie projektu auta i jesteśmy dostawcą klocków i tarcz hamulcowych na fabryczny montaż. Zebrane w ten sposób doświadczenia przekładają się na ofertę przeznaczoną na niezależny rynek części zamiennych – mówi Joanna Krężelok, dyrektor oddziału TMD Friction Services w Polsce.

Niezwykle ważnym poligonem doświadczalnym w tych pracach są sporty motorowe. Marka Textar bierze w nich aktywny udział. Na przykład w latach 50. ubiegłego wieku wyposażyła w swoje części rywalizujące w Formule 1 bolidy Mercedesa. Kierowcy „Srebrnych strzał” dominowali wówczas na torach. W 2000 roku inżynierowie TMD Friction opracowali i opatentowali pierwsze klocki hamulcowe dopasowane do ceramiczno-węglowych hamulców tarczowych stosowanych w samochodach wyczynowych. Kilka lat później zostali poproszeni o skonstruowanie układu do najmocniejszego i najszybszego wtedy seryjnego samochodu na świecie – Bugatti Veyron. Obecnie Textar jest partnerem teamu Black Falcon startującego w samochodowych wyścigach długodystansowych.


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2