strona główna Nowości rynkowe Tarcze z gwiaździstym układem kanałów
2011-04-12, ostatnia aktualizacja 2011-04-12 13:00

Tarcze z gwiaździstym układem kanałów

Brembo Star Pillar

Brembo Star Pillar

Włoska firma Brembo SpA, światowy lider systemów hamowania do wszelkich motocykli i samochodów od wyczynowych po ciężarówki, opracowała nowy typ tarczy hamulcowej do pojazdów użytkowych.

Produkt ten wytwarzany jest z żeliwa o zwiększonej zawartości węgla i równocześnie obniżonej zawartości krzemu. Innowacyjność jego konstrukcji polega na promieniowym przebiegu wewnętrznych kanałów wentylacyjnych i gwiaździstym rozmieszczeniu rozdzielających je wsporników.

Podstawowe zalety tego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego to:

  • zmniejszona o 7 do 10% masa kompletnej tarczy;
  • niższe maksymalne temperatury robocze dzięki lepszemu odprowadzaniu ciepła;
  • mniejsza podatność odlewu na pęknięcia wywoływane tzw. szokiem termicznym;
  • dłuższa żywotność całego hamulca, czyli klocków i tarczy; 
  • mniejsze ryzyko uszkodzeń awaryjnych, ponieważ kształt wsporników łączących oba cierne krążki tarczy zapobiega pogłębianiu się wszelkich pęknięć na powierzchniach roboczych.

Testy szoku termicznego przeprowadzone w laboratoriach Brembo wykazały, że po znacznej liczbie wykonanych cykli hamowania, długość pęknięć na wentylowanych tarczach z nowym systemem wsporników nie przekracza 8 milimetrów, podczas gdy w przypadku tarcz z tradycyjnymi żeberkami może ona w tych samych warunkach dochodzić do 31 milimetrów. Efekt ten przekłada się bezpośrednio na zwiększone bezpieczeństwo hamowania i dłuższą żywotność tarczy.

Dzięki lepszemu odprowadzaniu ciepła, zapewniającemu niższe temperatury robocze, również klocki współpracujące z „gwiaździstą” tarczą poddawane są mniejszym naprężeniom, więc zużywają się wolniej.

Wspomniana na wstępie niska zawartość krzemu w żeliwie, z którego odlewana jest tarcza, pomaga zminimalizować towarzyszące hamowaniu hałasy i wibracje. Zarówno receptura tego żeliwnego stopu, jak i korzystająca z niego specjalna technologia odlewnicza opracowane zostały przez inżynierów metalurgów firmy Brembo.


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2