strona główna Wydarzenia Goodyear bada zachowania kierowców
2011-08-04, ostatnia aktualizacja 2011-08-04 19:28

Goodyear bada zachowania kierowców

Goodyear

Goodyear

Firma Goodyear Dunlop zleciła przeprowadzenie badania zachowań europejskich kierowców. Zadania podjął się instytut APCO Insight. Okazuje się, że 10 procent osób prowadzących pojazdy to kierowcy stwarzający zagrożenie: takie osoby podczas jazdy przeklinają, krzyczą na innych kierowców, używają wobec nich obscenicznych gestów lub wysiadają z samochodu, aby dać upust swojej agresji. Wśród prowadzących pojazdy 6 procent należy do grupy „niebezpiecznych kierowców” – ci celowo uderzają w inne samochody gdy się zdenerwują, rzucają różnymi przedmiotami przez okno, wyprzedzani celowo przyspieszają bądź mocno hamują, gdy ktoś z tyłu jedzie zbyt blisko.

Wśród europejskich kierowców 31 procent uważa, że jeździ ostrożnie; 18 procent jest zdania, że prowadzi bezpiecznie. Jednak nawet ci, którzy określają siebie mianem wytrawnych kierowców, przyznali, że podczas sezonu urlopowego podejmują ryzyko za kierownicą – na przykład na dwujezdniowej drodze wyprzedzają więcej niż jeden pojazd jednorazowo. 

Zachowanie kierowców zależy od narodowości – twierdzi Goodyear. Włosi najczęściej utrzymują, że są „lepsi od przeciętnego kierowcy”, jednak badania wykazały, że inni uważają Włochów za najbardziej niebezpiecznych w Europie. 

Niemieccy kierowcy uznają siebie za zrelaksowanych za kierownicą (uważa tak 22 procent naszych zachodnich sąsiadów; europejska średnia wynosi w tym przypadku 12 procent). Z kolei Francuzi opisują siebie jako „ostrożnych za kierownicą” (51 procent). Aż 90 procent z nich sprawdza ciśnienie w oponach przed podróżą. Co ciekawe, Francuzi najrzadziej twierdzą, że są „lepsi od przeciętnego kierowcy” (ale za to krzyczą na innych użytkowników drogi o 15 procent częściej niż przeciętny Europejczyk). 

Brytyjczycy swój styl jazdy określają jako bezpieczny. Właśnie oni najrzadziej deklarowali, że „przyspieszyli zamiast zwolnić na pomarańczowym świetle w czasie jazdy na wakacje”, jednak zarazem najczęściej przyznawali, że prowadzili samochód „czując się zestresowanymi”.

Najdalsze podróże tego lata odbędą Rosjanie – ponad połowa z nich pokona dystans przekraczający dwa tysiące kilometrów. Prawdopodobnie z powodu ogromnych odległości Rosjanie zaniedbują zalecenia dotyczące robienia co dwie godziny przerwy w prowadzeniu. Ponad jedna czwarta kierowców będzie jechać pięć godzin i więcej non stop. 

W ankiecie wzięło udział 5622 osób z 15 krajów Starego Kontynentu. Byli wśród nich kierowcy z Austrii (350), Belgii (378), Bułgarii (378), Czech (378), Francji (378), Hiszpanii (378), Niemiec (378), Polski (378), Rosji (378), Rumunii (378), Słowacji (378), Słowenii (378), Szwajcarii (354) , Włoch (378) i Wielkiej Brytanii (377). 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane