strona główna Aktualności 85 lat produkcji opon w Dębicy
2024-04-19, ostatnia aktualizacja 2024-04-19 12:33

85 lat produkcji opon w Dębicy

W Dębicy od 85 lat produkowane są opony

Goodyear

W Dębicy od 85 lat produkowane są opony

Dębicka fabryka opon świętuje w kwietniu bieżącego roku 85 lat istnienia i bogatej historii – od powołanej do życia w 1939 roku Fabryki Gum Jezdnych Stomil po dzisiejszy nowoczesny zakład rozwijany od 29 lat przy wsparciu strategicznego inwestora, amerykańskiej firmy Goodyear. Dębicki zakład, który jest jednym z największych pracodawców na Podkarpaciu, produkuje innowacyjne opony pod różnymi markami z portfolio Goodyeara na rynek polski i europejski, w tym opony na tzw. pierwsze wyposażenie dla największych producentów aut.

Wszystko zaczęło się w 1937 roku od decyzji o wzniesieniu fabryki jako ważnego elementu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Budowę rozpoczęto kilka miesięcy później, a uroczyste otwarcie zakładu pod nazwą Fabryka Gum Jezdnych Stomil, z udziałem Eugeniusza Kwiatkowskiego, ówczesnego Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Skarbu, miało miejsce 4 kwietnia 1939 roku. Początkowo produkowano tam opony głównie na potrzeby polskiej armii. Wojna przerwała rozwój przedsiębiorstwa, jednak już niedługo po jej zakończeniu zakład szybko wrócił na ścieżkę rozwoju, wnosząc istotny wkład w rozwój motoryzacji. W sierpniu 1972 r. z taśm produkcyjnych w Dębicy zjechały pierwsze polskie opony radialne o symbolu D-90, przeznaczone do samochodów osobowych, których rzeźba bieżnika pozwalała na eksploatację jesienią, wiosną i latem.

Innym ważnym symbolem rozwoju Dębicy była opona Stomil D124 do Fiatów 126p i 125p - przedmiot marzeń wielu Polaków. W latach siedemdziesiątych rozpoczęto produkcję opon zimowych. Boom na ten rodzaj ogumienia przypadł na lata 90., co skłoniło spółkę do uruchomienia w 1994 roku produkcji nowego rodzaju opon zimowych pod nazwą Dębica Frigo.

Dębickie opony zapisały się również w historii sportów motorowych. W 1971 roku zadebiutowały w Rajdzie Monte Carlo. Ponadto na oponach z Dębicy startowano w rajdzie Monachium-Wiedeń-Budapeszt, a także w największej krajowej imprezie motoryzacyjnej – Rajdzie Polski.

Momentem przełomowym dla dębickiej fabryki było nabycie strategicznego pakietu akcji przez amerykańskiego inwestora, koncern The Goodyear Tire & Rubber Company w grudniu 1995 r. Na przestrzeni lat Goodyear zainwestował w rozwój Firmy Oponiarskiej Dębica SA ponad 500 mln dolarów, oferując dostęp do unikalnego zaplecza technologicznego i autorskich innowacji. Pozwoliło to na rozszerzenie portfolio opon o nowe marki, takie jak Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava, a także nowe rozmiary i opony z nowych segementów.

Obecnie produkowane w Dębicy opony trafiają do 59 krajów. Fabryka zajmuje powierzchnię 56 ha i jest największą fabryką Goodyeara w Europie i jedną z trzech największych na świecie.

Tagi

Opony  GoodYear  Dębica 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2