strona główna Wydarzenia Otwarto nowy zakład firmy Brembo
2011-10-19, ostatnia aktualizacja 2011-10-19 11:03

Otwarto nowy zakład firmy Brembo

Otwarto nowy zakład firmy Brembo

Otwarto nowy zakład firmy Brembo

W piątek, 14 października, odbyła się uroczystość otwarcia nowej fabryki firmy Brembo w Dąbrowie Górniczej. W oficjalnej ceremonii uczestniczył Alberto Bombassei – prezes włoskiego producenta systemów hamulcowych oraz przedstawiciele władz polskich i włoskich. Zakład ma zaopatrywać w hamulce i inne podzespoły działające w Europie Środkowej i Wschodniej oddziały firm z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Części wytwarzane w polskim zakładzie trafią między innymi do pojazdów marek Audi, BMW, Daimler, Fiat, Ford, Land Rover, PSA, Volvo, Iveco oraz Schmitz Cargo Bull.

Nowa fabryka ma powierzchnię 90 tysięcy metrów kwadratowych, czyli dwukrotnie większą niż stary zakład. Zwiększono także zatrudnienie – obecnie personel liczy 1200 pracowników. W fabryce działają dwie niezależne od siebie odlewnie (ich całkowita roczna produkcja wyniesie ponad 140 tysięcy ton metali i stopów) oraz 39 linii montażowych. Całość jest zasilana mocą 55 megawatów, przesyłaną za pośrednictwem linii 110 kV.

Otwarcie nowej fabryki Brembo

Zakład zaprojektowano z myślą o ochronie środowiska: podczas budowy zadbano o jak najbardziej efektywne użytkowanie energii i sprawną gospodarkę odpadami. Ciepło wytwarzane podczas chłodzenia pieców jest ponownie wykorzystywane do ogrzewania fabryki, piaski z odlewni są przetwarzane w celu odzyskania z nich bentonitu, a system filtracji pieców należy do najbardziej zaawansowanych na świecie.

Firma Brembo ma w Polsce dwa zakłady produkcyjne. Pierwszy, działający od 1995 roku w Częstochowie, zajmuje się wytwarzaniem hamulców do wyposażenia seryjnego pojazdów.

Druga fabryka, otwarta w 2003 roku w Dąbrowie Górniczej, początkowo specjalizowała się w obróbce tarcz hamulcowych. W 2006 roku w zakładzie uruchomiono odlewnię żeliwa.

Otwarcie nowej fabryki Brembo

Cała Grupa Brembo zatrudnia ponad 6000 pracowników. Koncern ma fabryki we Włoszech, Polsce, Czechach, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach, Japonii i Indiach. Systemy hamulcowe firmy są sprzedawane w 70 krajach.

Więcej w nowym, listopadowym numerze pisma Autonaprawa...Wasi dostawcy

Podobne

Polecane