strona główna Nowości rynkowe Budowa i zasada działania amortyzatorów dwururowych
2011-10-27, ostatnia aktualizacja 2011-10-27 00:18

Budowa i zasada działania amortyzatorów dwururowych

ZF Services

ZF Services

Produkowane przez firmę Sachs amortyzatory dwururowe mają dwie komory wypełnione olejem (zdjęcie nr 1). W pierwszej z nich – komorze roboczej – porusza się tłok i tłoczysko. Komora olejowa znajduje się między cylindrem roboczym a zewnętrzną obudową i jest w 2/3 wypełniona olejem. Amortyzatory dwururowe w porównaniu z jednorurowymi amortyzatorami olejowo-gazowymi są znacznie krótsze. Wynika to z faktu, że komora wyrównawcza znajduje się pomiędzy komorą roboczą a rurą zewnętrzną. Dwururowe amortyzatory mogą być budowane także w wersji olejowo-gazowej. W tym przypadku ciśnienie w komorze wyrównawczej wynosi od 6 do 8 barów. Takie urządzenia zachowują się podobnie jak amortyzatory jednorurowe.

ZF Services

W amortyzatorach dwururowych wykorzystuje się dwa zawory tłumiące (denny i tłokowy), składające się z systemu płytek sprężynowych, sprężyn śrubowych oraz korpusów z otworami tłumiącymi. Gdy ruchy pojazdu powodują ściskanie amortyzatora, za tłumienie odpowiada zawór denny (zdjęcie nr 2, rysunek po lewej stronie). Olej wypierany przez wchodzące tłoczysko wpływa do komory olejowej, a zawór denny stawia mu opór i w efekcie hamuje ruch. Zawór tłokowy jest otwarty i w takim stanie pracuje jako zawór zwrotny.

ZF Services

ZF ServicesJeżeli ruchy pojazdu powodują rozciąganie amortyzatora, za tłumienie odpowiada zawór tłokowy (zdjęcie nr 2, rysunek po prawej stronie). Zawór tłokowy stawia opór olejowi wypływającemu z komory ponad tłokiem w dół. Ruch tłoka w dół zostaje zahamowany, a olej może wypłynąć do komory pomocniczej przez zawór denny.

Zawory tłumiące są konstruowane tak, aby siła tłumienia mogła się ustawić automatycznie, w zależności od prędkości przesuwu tłoka (im szybciej tłok się on porusza, tym większa jest siła tłumienia).

W amortyzatorach dwururowych marki Sachs zastosowano również technologię Vario, która zapewnia skuteczne tłumienie w sytuacjach, w których pojazd jest poddawany często zmieniającym się obciążeniom, a tym samym trudno przyjąć jedno optymalne ustawienie gwarantujące komfort jazdy. Istotą technologii Vario jest wykorzystanie specjalnego kanału przepływowego (bypassu) w cylindrze roboczym amortyzatora (zdjęcie nr 3). W zależności od położenia tłoka albo dochodzi do przepływu oleju tym kanałem, albo bypass jest zamknięty przez tłok. W rezultacie następuje zmiana siły tłumienia.

Amortyzatory dwururowe dla samochodów użytkowych i autobusów działają tak samo jak urządzenia dla samochodów osobowych (zdjęcie nr 4). Jednak w tym wypadku (z uwagi na znacznie większe obciążenie) poszczególne elementy amortyzatora są o wiele mocniejsze. W samochodach użytkowych i autobusach również stosuje się technologię Vario (zdjęcie nr 5).

ZF Services


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2