strona główna Wydarzenia ExxonMobil zachęca do studiów technicznych
2012-02-26, ostatnia aktualizacja 2012-02-26 00:16

ExxonMobil zachęca do studiów technicznych

ExxonMobil zachęca do studiów technicznych

Fot. ExxonMobil

ExxonMobil zachęca do studiów technicznych

Firma ExxonMobil – producent olejów silnikowych Mobil 1 – stara się nakłonić młodzież do podejmowania studiów na kierunkach związanych z matematyką, naukami przyrodniczymi i nowymi technologiami. Do studiów technicznych ma zachęcić międzynarodowy program Sci-Tech Challenge i współpraca z organizacją Junior Achievement Young Enterprise (JA-YE), która jest największą w Europie instytucją wspierającą przedsiębiorczość młodych ludzi.

Program Sci-Tech Challenge został zainicjowany w Europie przed trzema laty. W Polsce trwa jego pilotażowa edycja, w której uczestniczy już ponad 800 uczniów. Sci-Tech Challenge jest przeznaczony dla uczniów w wieku 15–18 lat i ma zachęcić ich do zainteresowania się przedmiotami, które pomogą zdobyć indeksy na tych kierunkach studiów wyższych, na których zdobywa się wiedzę najbardziej przydatną w pracy. Tymczasem w Europie spada liczba absolwentów kierunków ścisłych; jednocześnie branża przemysłowa prognozuje rosnące zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie technologii.

Uczestnicy programu Sci-Tech mają do przejścia cztery etapy. Pierwszym jest internetowy test, opracowany na podstawie raportu ExxonMobil „Outlook for Energy – A View to 2030”. Udział w quizie ma zwrócić uwagę uczniów współczesne problemy energetyczne. Osoby, które odpowiedzą poprawnie na co najmniej 80 procent pytań, otrzymują specjalny dyplom.

W drugim etapie projektu przedstawiciele firmy ExxonMobil odwiedzają wybrane szkoły i rozmawiają z uczniami o własnej karierze i doświadczeniach zawodowych. Podczas spotkań inżynierowie sprawdzają też wiedzę uczniów przed finałem ogólnopolskim, podczas którego w ciągu jednego dnia uczestnicy rozwiązują przedstawiony przez organizatora problem związany z tematem energii. Wolontariusze firmy ExxonMobil doradzają też uczniom, jak przygotować się do pytań jury na ostatnim, ogólnoeuropejskim etapie projektu. W jego trakcie Polskę będzie reprezentować najlepszy zespół wytypowany przez jury. Finaliści znowu będą musieli przedstawić propozycje rozwiązania problemów energetycznych współczesnego świata.

Poza Polską program Sci-Tech Challenge jest prowadzony w ośmiu krajach: Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. W ciągu trzech lat wzięło w nim udział 5400 uczniów oraz 180 nauczycieli. W Polsce wolontariusze firmy ExxonMobil odwiedzili pod koniec ubiegłego roku szkoły w Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Koszalinie i Bytomiu.

Cały projekt koordynuje należąca do sieci JA-YE Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Honorowy patronat nad finałem ogólnopolskim Sci-Tech Challenge objął Lee Feinstein –  ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2