strona główna Wydarzenia Dobre wyniki na świecie i w Polsce
2012-05-21, ostatnia aktualizacja 2012-05-21 07:05

Doroczna konferencja Grupy Bosch w Warszawie

Dobre wyniki na świecie i w Polsce

Doroczna konferencja Grupy Bosch w Warszawie

Fot. Bosch

Doroczna konferencja Grupy Bosch w Warszawie

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie 17 maja 2012 roku Krystyna Boczkowska, Prezes Zarządu Robert Bosch sp. z o.o., reprezentująca Grupę Bosch w Polsce poinformowała o ubiegłorocznych wynikach działalności koncernu i aktualnych jego rozwojowych trendach.

Podczas światowego kryzysu

W 2011 roku umocniła się pozycja rynkowa wszystkich trzech działów przedsiębiorstwa, a cała globalna Grupa Bosch, pomimo osłabienia koniunktury na świecie, odnotowała wzrost wyższy od oczekiwanego. Wyniósł on 9 proc., osiągając poziom 51,5 mld euro. Zysk przed opodatkowaniem był równy 2,6 mld euro. 

Największy i najbardziej interesujący nas dział, czyli Technika Motoryzacyjna, osiągnął w 2011 roku obroty w wysokości 30,4 mld euro, tj. o 8,2 procent więcej niż w roku poprzednim. W tym samym czasie Dział Technika Przemysłowa odnotował wzrost obrotów o 21 proc. (do poziomu 8,0 mld euro), natomiast dział Dobra Użytkowe i Techniczne Wyposażenie Budynków z –o  4,4 proc. (do 13,1 mld euro). 

Warszawska konferencja prasowa, referat Prezes Krystyny Boczkowskiej

Warszawska konferencja prasowa, referat Prezes Krystyny Boczkowskiej

Zwiększyło się też zatrudnienie w spółkach Grupy Bosch na świecie i 1 stycznia 2012 wyniosło ono 302 500 osób, o 19 000 więcej niż w roku 2010. Największy wzrost liczby pracowników odnotowano w Europie. Tutaj ich liczba zwiększyła się o 9 800 osób. W regionie Azji i Pacyfiku przybyło 8 000 nowych pracowników, a w Ameryce Północnej i Południowej zatrudnienie wzrosło o 1 200 osób. W 2012 roku, w zależności od sytuacji ekonomicznej oraz z uwzględnieniem nowo konsolidowanych spółek, zatrudnienie w Grupie Bosch powinno wzrosnąć do ok. 315 tys. osób, czyli o ok. 4 procent.

Pomyślna kontynuacja

W 2012 roku Grupa Bosch spodziewa się globalnego wzrostu obrotów rzędu 3-5 proc., czemu powinna towarzyszyć poprawa wartości zysku przed opodatkowaniem. Wyniki osiągnięte przez koncern w pierwszym kwartale tego roku są pozytywne i średnio o 5-procent przekraczają poziom obrotów osiągniętych w pierwszym kwartale 2011 roku. 

Bosch

Bosch

Bosch

Inwestycje w środki trwałe utrzymają się na wysokim poziomie ponad 3 mld EUR, a 4,6 mld EUR, czyli o 400 mln EUR więcej niż przed rokiem przeznaczone zostanie na działalność badawczo-rozwojową. Przewiduje się, że pod koniec bieżącego roku w działach badawczo-rozwojowych koncernu zatrudnionych będzie ponad 43 000 pracowników, czyli o około 4 500 więcej niż na początku roku. Z tej liczby już dziś co czwarty pracownik jest zatrudniony przy tworzeniu oprogramowania. Efektywność tych nakładów potwierdzają uzyskiwane patenty, których w ubiegłym roku Bosch zgłosił 4126, czyli średnio 16 w każdym dniu roboczym.

W polskich realiach

W Polsce Grupa Bosch jest reprezentowana przez 5 spółek: Robert Bosch, Bosch Rexroth, Buderus Technika Grzewcza, Holger Christiansen oraz Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego, w której udział firmy Bosch wynosi 50 proc. W roku 2011 firmy te osiągnęły łączny obrót w wysokości 813 mln euro, co w stosunku do wyniku roku 2010 oznacza wzrost o 13,5 proc. Głównymi źródłami tego sukcesu były: innowacyjna i kompleksowa oferta, uzupełniona fachowym doradztwem oraz sprzyjający klimat inwestycyjny.

Bosch

Największy, bo aż 26-procentowy wzrost obrotów w 2011 roku odnotował polski dział Techniki Przemysłowej. Obroty działu Techniki Motoryzacyjnej wzrosły o 14 proc., a działu Dóbr Użytkowych i Technicznego Wyposażenia Budynków - 9 proc. Obecnie Grupa Bosch w Polsce zatrudnia łącznie 2 395 pracowników, tj. o 195 osób więcej niż w roku poprzednim. Przewiduje się, iż taka dynamika powinna utrzymać się do końca pierwszej połowy bieżącego roku.

Trwały czynnik rozwoju

Firma Bosch od 20 lat konsekwentnie wdraża w Polsce strategię wzmacniania pozycji firmy na lokalnym rynku, a rozwijając się w sposób zrównoważony, przyczynia się do ogólnego wzrostu polskiej gospodarki. Rok 2011 upłynął pod znakiem kontynuacji projektów i inwestycji rozpoczętych w latach wcześniejszych, w tym dalszej rozbudowy Centrum Kompetencyjnego IT w Warszawie i uruchamiania produkcji nowych komponentów w Fabryce Układów Hamulcowych we Wrocławiu. W sumie ubiegłoroczne nakłady na inwestycje w środki trwałe w spółkach Grupy w Polsce wyniosły 23 mln euro.

Bosch

Elektromobilność –firmowy program Boscha i równocześnie przyszłość globalnej motoryzacji

Kontynuowany był projekt „Bosch dla Budownictwa” zawierający  kompleksową ofertę złożoną z szerokiej gamy innowacyjnych produktów od elektronarzędzi, poprzez systemy zabezpieczeń, technikę grzewczą i sprzęt AGD, aż po skomplikowane systemy pneumatyczno-hydrauliczne. Na przykład polskie stadiony na EURO 2012 wyposażone zostały w systemy bezpieczeństwa Bosch. Dział Security Systems z sukcesem wykorzystał też swoje wysokie kompetencje uczestnicząc w realizacji dużych projektów inwestycyjnych związanych z EURO2012 i z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. 


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2