strona główna Wydarzenia III edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
2013-01-23, ostatnia aktualizacja 2013-01-23 07:05

III edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

W poniedziałek 21 stycznia zainaugurowano trzecią edycję Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha – programu edukacyjnego dla uczniów warszawskich i wrocławskich szkół gimnazjalnych. Projekt jest prowadzony przez firmę Robert Bosch przy współpracy z Politechniką Warszawską i Wrocławską. Inicjatywę wsparły ponadto Polska Akademia Nauk i Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej.

Na Akademię Wynalazców im. Roberta Boscha złożą się warsztaty kreatywne i konkurs na wynalazek. Gimnazjaliści odwiedzą Politechnikę Warszawską i Wrocławską, na których będą uczestniczyć w niecodziennych zajęciach poświęconych nauce i technice. Każdy uczeń weźmie udział w trzech warsztatach; w ich trakcie pod okiem przedstawicieli Studenckich Kół Naukowych będzie w praktyce wykorzystywać wiedzę teoretyczną. Dodatkowo odbędą się dwa warsztaty na temat własności intelektualnej i ochrony patentów w Urzędzie Patentowym RP.

Jak działa żyroskop? Czym różni się aerodynamika w Formule 1 od zwykłych pojazdów? Co to jest inżynieria materiałowa i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w procesie projektowania wynalazków? Jak otrzymać czyste srebro, wykorzystując do tego glukozę lub kwas mrówkowy? – oto niektóre tematy tegorocznych warsztatów.

Wiedza zdobyta podczas zajęć pomoże gimnazjalistom w drugiej części programu, czyli w konkursie na wynalazek. Uczniowie mogą zgłaszać pomysły na urządzenia przyjazne dla środowiska, ekonomiczne w produkcji i nadające się do szerokiego zastosowania.

Nowości tej edycji Akademii obejmują rozszerzenie działalności Klubu Absolwenta m.in. o warsztaty w siedzibie firmy Bosch oraz spotkania współorganizowane z partnerami programu. Na stronie internetowej http://www.akademiawynalazcow.edu.pl/ pojawią się nowe zakładki: "Who is who" poświęcona młodym wynalazcom oraz "Kreatywna szkoła" – znajdziemy tam wizytówki placówek, których uczniowie zakwalifikowali się do konkursu na wynalazek. Przewidziane są także dodatkowe atrakcje dla nauczycieli, np. konkurs na scenariusz lekcji.

Zapisy na warsztaty w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha trwają do 28 lutego 2013 roku. Nauczyciele mogą rejestrować uczniów wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie internetowej programu. Udział w Akademii jest bezpłatny, a zespoły przechodzące do finału mogą liczyć na dofinansowanie podczas przygotowywania prototypów wynalazków. 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane