strona główna Opracowania teoretyczne Podręcznik mechaniki pojazdowej: Łożyska kół - wymiana
2009-09-26, ostatnia aktualizacja 2010-05-21 06:59

Podręcznik mechaniki pojazdowej: Łożyska kół - wymiana

Wymiana łożysk

Wymiana łożysk

Przedstawione w poprzednim odcinku tego cyklu generacje łożyskowań piast wymagają stosowania określonych technik ich montażu i demontażu. Największą trudność może sprawiać prawidłowa wymiana tradycyjnego zestawu dwóch łożysk uniwersalnych. Jej opanowanie zapewnia mechanikowi kwalifikacje w pełni wystarczające przy pracach z produktami wyższych generacji.

Pojedyncze łożyska piasty oddziela od siebie sprężysty pierścień ustalający. Demontaż rozpoczynamy od jego usunięcia za pomocą ostrego, płaskiego wkrętaka. Ponieważ raz wymontowane elementy nie mogą już być użyte powtórnie, dopuszcza się wybijanie wewnętrznych bieżni łożysk wraz z rolkami i pierścieniami uszczelniającymi młotkiem za pośrednictwem wybijaka. Bieżnie zewnętrzne trzeba już jednak starannie powyciskać na prasie z trójramiennym wypychaczem nastawnym, tak by nie uszkodzić gładzi gniazd w piaście.

Po usunięciu wszystkich elementów zużytego zestawu wnętrze piasty dokładnie czyścimy.

Z łożysk nowego zestawu naprawczego trzeba usunąć ewentualne osłony zabezpieczające. Poza tym są one gotowe do montażu i już napełnione smarem. Osadzamy je bez rozbiórki w gniazdach piasty naciskiem prasy nie większym niż 60 kN (ok. 6 ton), z zastosowaniem sztywnej stalowej podkładki. Po zakończeniu tej operacji trzeba sprawdzić stan gumowego uszczelnienia typu o-ring. Identycznie postępujemy z drugim łożyskiem zestawu, a na koniec wciskamy miękkim (np. plastikowym) narzędziem sprężysty pierścień ustalający pomiędzy dwie bieżnie wewnętrzne. Po prawidłowym założeniu musi on leżeć w rowku równo i na tyle luźno, by dawał się swobodnie obracać. 

Usuwanie pierścienia ustalającego spomiędzy pary łożysk  Demontaż wewnętrznej bieżni łożyska wraz z uszczelnieniem 
Rys.: Usuwanie pierścienia ustalającego spomiędzy
pary łożysk

Rys.: Demontaż wewnętrznej bieżni łożyska wraz
z uszczelnieniem

Wyciskanie bieżni zewnętrznych prasą hydrauliczną Z zestawów naprawczych usuwa się osłony chroniące je w czasie transportu
Rys.: Wyciskanie bieżni zewnętrznych prasą hydrauliczną

Rys.: Z zestawów naprawczych usuwa się osłony chroniące je w czasie transportu

Kompletny zestaw ściska się prasą do wcześniej oczyszczonych gniazd piasty Do zakładania pierścienia należy użyć narzędzia z miękkiego metalu lub plastiku
Rys.: Kompletny zestaw ściska się prasą do wcześniej oczyszczonych gniazd piasty
Rys.: Do zakładania pierścienia należy użyć narzędzia z miękkiego metalu lub plastiku

Tagi

Naprawa    Łożyska 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2