strona główna Wyposażenie Mądrość przed szkodą
2014-04-10, ostatnia aktualizacja 2014-04-10 06:21

Mądrość przed szkodą

Co 2 lata konieczna jest wymiana oleju hydraulicznego w podnośnikach, a węży hydraulicznych - co 5 lat

WSOP

Co 2 lata konieczna jest wymiana oleju hydraulicznego w podnośnikach, a węży hydraulicznych - co 5 lat

Większość urządzeń do obsługi pojazdów, wykorzystywanych zarówno na stacjach kontroli, jak i w serwisach lub warsztatach, wymaga różnego rodzaju okresowej kontroli, obsługi, kalibracji i konserwacji.

Jednym z warsztatowych mitów jest wiara w to, że skoro urządzenie zostało zakupione całkiem niedawno, to nie trzeba go na razie konserwować. Otóż trzeba! Zaniedbanie tych prostych, szybkich i stosunkowo niedrogich czynności już na samym początku użytkowania sprzętu może doprowadzić do jego poważnych uszkodzeń i konieczności wykonania drogiej naprawy. Dodatkowo pojawia się także inny problem, szczególnie dotkliwy dla małych warsztatów, które na czas naprawy zostają pozbawione stanowiska pracy. Wynikające z tego straty, liczone łącznie z kosztem naprawy urządzenia, zdecydowanie przewyższają wydatki na okresową konserwację.

Cykliczne przeglądy i będziesz spał spokojnie!

Rozpoczynając eksploatację urządzenia, warto sprawdzić, jakich wymaga ono obsług oraz co zaleca jego producent. Jeżeli użytkownik nie posiada takich informacji, to może je uzyskać w wyspecjalizowanym serwisie sprzętu warsztatowego z długoletnim doświadczeniem na rynku. Nie jest to żadna serwisowa fanaberia, gdyż stosowanie się do zaleceń producenta danej maszyny zapewnia jej długą i sprawną pracę, co z kolei przekłada się na wysoki poziom świadczonych usług.

Podnośnik samochodowy to podstawowe i najważniejsze urządzenie w każdym warsztacie lub stacji kontroli pojazdów. Ten rodzaj sprzętu został objęty specjalnymi regulacjami oraz dozorem technicznym UDT, a jego konserwacje mogą wykonywać wyłącznie osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Przepisy ściśle określają, kiedy taki przegląd musi być wykonany. Jednakże obsługa podnośników to nie tylko spełnienie wymogu prawnego, ale także bardzo ważna czynność dla zachowania sprawności samych urządzeń oraz bezpieczeństwa pracujących na nich ludzi. Bardzo istotna jest też jakość wykorzystywanych środków do konserwacji (np. smarów).

Kto ma olej w głowie, ten go wymienia w... podnośniku

Duża część podnośników – zarówno dwukolumnowych, czterokolumnowych, jak i nożycowych – to urządzenia o napędzie hydraulicznym. Podobnie jak większość sprzętu, wymagają one okresowych przeglądów, w tym także cyklicznej wymiany uszczelnień, węży, przewodów oraz oleju hydraulicznego.

Podczas pracy olej stopniowo traci swoje pierwotne właściwości. Mówiąc potocznie: "starzeje się." W wyniku utleniania powstają substancje o charakterze kwasów, żywic i osadów węglowych. Z racji swojej dużej lepkości osadzają się one na ściankach układu hydraulicznego, tworząc powierzchnię podobną do papieru ściernego. Konsekwencją tego procesu jest powstawanie zwiększonego tarcia, co może w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do zatarcia pompy hydraulicznej.

WSOP

Prawidłowa i cykliczna konserwacja podnośnika znacząco wydłuży jego żywotność, ale także zapewni bezpieczną pracę

Opierając się na swoim doświadczeniu w serwisowaniu podnośników, zalecam wymianę oleju hydraulicznego co 2 lata, ale także przy każdej wymianie pompy i/lub siłowników. Z kolei węże hydrauliczne, ze względu na ich starzenie się, zalecam wymieniać co 5 lat. Podane okresy dotyczą przypadków, kiedy producent sprzętu nie określił ich inaczej.

Adrian Kuśka
Inżynier Serwisu WSOP 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2