strona główna Aktualności Bosch: nowe wyświetlacze do samochodów
2014-07-21, ostatnia aktualizacja 2014-07-21 06:07

Bosch: nowe wyświetlacze do samochodów

Fot. Bosch

Fot. Bosch

Wyświetlacze typu head-up znajdują coraz szersze zastosowanie w samochodach kompaktowych. Umożliwiają one pokazywanie ważnych informacji w taki sposób, że kierowca nie musi odwracać wzroku od jezdni.

Firma Bosch skonstruowała wyświetlacz Combiner Head-up, charakteryzujący się wysoką dokładnością prezentowania informacji. Będzie on stosowany w różnych modelach pojazdów marki BMW. Nowy wyświetlacz trafi początkowo do modelu Mini hatch. Urządzenie daje się zintegrować z panelem wskaźników.

Informacje z wyświetlacza typu head-up pojawiają się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy. Osoba prowadząca pojazd ma przed oczami dane takie jak prędkość jazdy, wskazówki systemu nawigacyjnego lub ostrzeżenia.

W przypadku modelu Combiner Head-up kierowca ma wrażenie, że dane są prezentowane w odległości około dwóch metrów przed pojazdem i wtapiają się w scenerię. System nie pokazuje informacji na przedniej szybie, lecz na znajdującym się przed nią niewielkim ekranie z tworzywa sztucznego. Takie wyświetlacz head-up jest w pełni autonomiczny i można go bez większych problemów stosować w różnych typach pojazdów. Dane prezentowane na wyświetlaczu nie są widoczne dla pasażera siedzącego obok.

Nowe wyświetlacze wyróżniają się doskonałą ostrością i brakiem zniekształcenia informacji, także wtedy, gdy kierowca porusza głową. Jest to zasługa integracji optycznej wszystkich elementów systemu. Krawędź ekranu została wyfrezowana w taki sposób, aby znajdowała się idealnie na linii wzroku kierowcy – dla niego krawędź ta jest niewidoczna, co sprawia że informacje stapiają się z tłem. Odwrotną stronę ekranu pokrywa powłoka antyrefleksyjna, a powierzchnia jest odporna na zarysowania.

Bosch

Cały system składa się z części projekcyjnej i wyświetlacza. Część projekcyjna to kolorowy panel LCD o rozdzielczości 480x240 pikseli, przez który przenika światło diody o dużej jasności. Sygnał świetlny poprzez lusterka dociera do wyświetlacza z jego centralnym elementem, którym jest ekran.

Kąt ustawienia ekranu można dopasować do wzrostu kierowcy. Jasność prezentowanych informacji regulowana jest za pośrednictwem czujników lub pokrętła.


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2