strona główna Aktualności Jak przechowywać opony?
2015-07-21, ostatnia aktualizacja 2015-07-21 06:00

Jak przechowywać opony?

Fot. PZPO

Fot. PZPO

Na starzenie opon wpływ ma głównie eksploatacja, a nie czas magazynowania. Pomimo to ogumienia nie powinno składować się byle jak i byle gdzie.

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego przedstawia porady na temat składowania opon. Wybierając miejsce do przechowywania należy pamiętać o tym, żeby:

  • w pobliżu nie było źródeł ciepła (instalacji grzewczych, piecyków) lub innych urządzeń elektrycznych (prostowniki), ponieważ mogą one spowodować nieodwracalne zmiany w cząsteczkowej strukturze ogumienia,
  • opony nie znajdowały się obok urządzeń powodujących iskrzenie i wyładowania elektryczne, ponieważ generują one ozon, który przyspiesza starzenie gumy (np. transformatory, spawarki czy silniki elektryczne),
  • opony znajdowały się w suchym, chłodnym i wentylowanym pomieszczeniu bez przeciągów, z temperaturą pomiędzy -–5 a +30 st. C,
  • podłoga w pomieszczeniu była czysta, bez śladów olejów, benzyny, smarów, węglowodorów lub innych substancji chemicznych, które mogłyby uszkodzić strukturę gumy,
  • opony nie były przechowywane na zewnątrz, nawet jeśli są przykryte, ponieważ muszą być chronione przed bezpośrednim źródłem światła, złą pogodą i wilgotnością.

Przed zdjęciem opon trzeba zaznaczyć ich aktualne pozycje na osiach (lewy przód, prawy przód, lewy tył, prawy tył), co pozwoli na rotację ich pozycji w pojeździe (z przedniej osi na tylną) w celu zrównoważenia stopnia zużycia.

PZPO

Ogumienie trzeba umyć (dotyczy to także felg, gdy przekłada się całe koło), używając letniej wody z szamponem samochodowym oraz gąbki lub szczotki. Przy korzystaniu z myjki ciśnieniowej trzeba zachować odległość co najmniej 30 cm od mytej opony. Po umyciu nie można zapomnieć o wytarciu opon. Ostatni krok to kontrola bieżnika i usunięcie z rowków kamieni i wszystkich zanieczyszczeń.

Ciśnienie w przechowywanych kołach powinno być takie same, jak podczas eksploatacji.

Opony bez felg muszą być ustawione pionowo na bieżniku i przynajmniej raz na miesiąc obracane o 90 stopni. Opony z felgami powinny być ułożone w stos jedna na drugiej, przy czym również trzeba zmieniać kolejność ich ułożenia raz na 4 tygodnie. Nie powinno się ich przechowywać w pozycji pionowej, ponieważ mogą się odkształcić pod wpływem ciężaru obręczy. Nie można również kłaść ciężkich przedmiotów na stosie opon.

PZPO


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2