strona główna Biznes Czerwcowy indeks cen auto-moto
2015-07-27, ostatnia aktualizacja 2015-07-27 06:00

Czerwcowy indeks cen auto-moto

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar we współpracy z DNB Bank Polska przedstawił indeks cen nowych aut.

Wskaźnik Samar DNB (indeks cen nowych samochodów na polskim rynku) wzrósł w czerwcu br. średnio o 5,4% m/m, jednak wzrost ten nastąpił po spadku w maju o 5% m/m. W ujęciu rocznym indeks wzrósł w czerwcu średnio o 4,4% r/r, co oznacza wzrost dynamiki w porównaniu z okresem luty–maj br., gdy miały miejsce niewielkie zmiany indeksu.

Analizie poddano wyniki 8 koncernów, na które przypada 91% sprzedaży aut w Polsce: Volkswagen, PSA, Toyota, Renault, Opel, Nissan, Hyundai oraz Ford. Spośród nich najsilniej wzrósł indeks w przypadku Toyoty (o 16,9% r/r). Wzrost indeksu aut Grupy VW wyniósł 8,7%. Zbliżoną do średniej dynamiki za czerwiec miał indeks cen aut firm PSA (4,6%), Renault (5,4%) i Opel (5%).

Wśród pozostałych koncernów motoryzacyjnych zaobserwowano spadek wartości indeksu: w przypadku Nissana o 10,8% r/r, Hyundaia o 2,3% r/r oraz Forda o 0,7% r/r.

Samar DNB jest wspólnym przedsięwzięciem DNB Bank Polska i Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Autorem metodologii indeksu jest firma doradcza Deloitte, która również zajmuje się wyliczeniem wskaźnika cen. 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane