strona główna Biznes Dobre perspektywy dla branży motoryzacyjnej
2016-01-28, ostatnia aktualizacja 2016-01-28 06:00

Dobre perspektywy dla branży motoryzacyjnej

Według różnych prognoz wzrost gospodarczy w Polsce w roku 2016 wyniesie od 3,5 do 3,8 proc. Firmy powinny odważniej myśleć o inwestycjach, ponieważ wstrzymywanie się z nimi może w ciągu kilku lat wydatnie zmniejszyć dynamikę wzrostu zysku.

Podstawowym źródłem finansowania inwestycji są obecnie środki własne przedsiębiorstw oraz kredyty bankowe. Zdaniem Pawła Wójtowicza, dyrektora Biura Przemysłu Wytwórczego i Spożywczego w DNB Bank Polska, polskie firmy produkcyjne powinny właśnie teraz korzystać z dobrej sytuacji rynkowej oraz stosunkowo łatwego dostępu do pieniądza. Według eksperta Banku DNB dobre perspektywy rysują się zwłaszcza przed firmami z sektora motoryzacyjnego, już dziś silnie powiązanego z produkcją branży auto-moto w krajach Unii Europejskiej.

Wartość eksportu sektora auto-moto to ok. 12 proc. polskiego eksportu ogółem, a głównym odbiorcą są kraje Unii Europejskiej. Rosnący nieprzerwanie od 2013 r. popyt na auta w Europie Zachodniej, nowe fabryki (takie jak Jaguara na Słowacji oraz VW w Polsce) i spadający kurs złotówki powinny sprzyjać dalszemu wzrostowi produkcji części samochodowych w Polsce.

DNB Bank Polska S.A. działa w Polsce od 2002 roku. Właścicielem banku jest Grupa DNB, największa norweska grupa finansowa.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane