strona główna Aktualności BASF publikuje raport na temat kolorów
2016-02-19, ostatnia aktualizacja 2016-02-19 06:00

BASF publikuje raport na temat kolorów

W "Raporcie nt. kolorów oryginalnych powłok lakierniczych w Europie" pion Powłok Lakierniczych BASF zaprezentował najpopularniejsze kolory stosowane w motoryzacji w 2015 r.

Dokument wskazuje istotne różnice między poszczególnymi segmentami rynku motoryzacyjnego. Im mniejszy samochód, tym szersza jest paleta kolorów, podczas gdy w większych samochodach klienci stawiają na efekty specjalne.

W całej Europie wśród kolorów wybieranych do wykończenia auta króluje biały. Od 2007 roku odsetek białych samochodów stale rośnie i obecnie stanowi aż 30%. Razem z czarnym, szarym i srebrnym, wykończenie monochromatyczne jest używane w 75% nowych pojazdów.

O ile po tę paletę barw klienci sięgali w ostatnich latach z taką samą częstotliwością, istotne zmiany zaobserwowano w wyborach dokonywanych z palety barw chromatycznych. W tym przypadku najpopularniejszy na europejskich drogach jest niebieski, niezależnie od rodzaju samochodu. Często spotka się także kolory czerwony i brązowy (przy czym brązowy raczej na autach typu SUV, zaś czerwony na samochodach małych i kompaktach).

Kolory achromatyczne, takie jak czarny, srebrny i biały zachowują się w sposób szczególny dzięki odpowiednio dopasowanym efektom specjalnym. Jak wyjaśniają specjaliści firmy BASF, geometria nadwozia polakierowanego z zastosowaniem efektów zyskuje wizualnie, a barwy prezentują się w nowym świetle.

Tagi

Lakiernictwo  Raport  BASF  kolor 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2