strona główna Wydarzenia Przyszłość dla chemii i chemia dla przyszłości
2016-05-18, ostatnia aktualizacja 2016-05-18 15:17

Przyszłość dla chemii i chemia dla przyszłości

BASF, także w Polsce zapoznaje z chemią coraz szersze kręgi lokalnych społeczności

BASF, Archiwum

BASF, także w Polsce zapoznaje z chemią coraz szersze kręgi lokalnych społeczności

We Wrocławskim Centrum Badań EIT+ firma BASF Polska wspólnie ze swymi dwustoma Partnerami biznesowymi, świętowała 12 maja bieżącego roku Dzień Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju.

Wydarzenie to podkreśla nasze zaangażowanie w szeroką współpracę zewnętrzną na wszystkich obszarach aktywności biznesowej BASF w Polsce – powiedział Andreas Gietl, dyrektor zarządzający polską częścią tej firmy. Produkcyjna specyfika koncernu sprawiła, iż podczas wrocławskiego spotkania eksponowano szczególnie dotychczasowe osiągnięcia i rozwojowe perspektywy światowej chemii w różnych gałęziach gospodarki i techniki. Wśród nich dla nas najważniejsze było znaczenie dorobku tej dyscypliny dla współczesnej i przyszłej motoryzacji i związanych z nią coraz bardziej naglących wyzwań gospodarczych, społecznych i ekologicznych.

Przyszłość w zasięgu obecnych pokoleń

Szacuje się, że w 2050 roku liczba ludności na świecie przekroczy 9,6 miliarda, z czego blisko 70% będą stanowili mieszkańcy miast. Według prognoz zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 30%, a potrzeby w zakresie surowców energetycznych zwiększą się o 50%. Dlatego tak ważne jest dostosowanie najnowocześniejszych rozwiązań nie tylko do bieżących oczekiwań rynku, lecz także do prognozowanych naukowo potrzeb globalnej społeczności. Należy do nich niewątpliwie dalszy dynamiczny rozwój różnych form ludzkiej mobilności, w tym także nowych rozwiązań motoryzacyjnych.

Andreas Gietl_Dyrektor Zarządzający BASF Polska otwiera wrocławskie spotkanie

Jako przodujący dostawca światowego sektora motoryzacyjnego BASF wspiera działania swoich partnerów biznesowych w zakresie zrównoważonego rozwoju realizowanej przez nich produkcji.

Harald Pflanzl – Senior Vice President Sub-Region Central Europe BASF przemawia we Wrocławiu

Według obecnych szacunków do 2020 roku liczba użytkowanych aut na świecie przekroczy 1,2 miliarda, a to oznacza konieczność wprowadzenia licznych technicznych innowacji, dzięki którym pojazdy będą budowane bardziej efektywnie i jednocześnie z większą dbałością o ograniczanie ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Motoryzacyjne propozycje BASF

Na wrocławskim spotkaniu zostały one zaprezentowane w formie interaktywnej ekspozycji wykorzystującej samochód Tesla S. Dział Coatings firmy BASF pokazał na tym przykładzie m.in. wodorozcieńczalną technologię Glasurit, będącą najchętniej wybieranym systemem lakierów bazowych w Europie. Przeszła ona pomyślnie liczne testy pojazdów Tesli produkowanych w oparciu o lekką konstrukcję aluminiową. Szeroka wiedza dotycząca aplikacji lakierów, wraz z kompleksowym portfolio produktów oraz usług szkoleniowych wypełniają obecną ofertę marki Glasurit. Producenci Tesli zaaprobowali ją jako efekt integracji najnowszych technologii z realizowaniem celów w zakresie równowagi ekologicznej, a zwłaszcza spełnienia norm dotyczących redukcji emisji lotnych związków organicznych do atmosfery.

Samochód Tesla jako świadectwo technologicznych sukcesów firmy BASF

Wśród techniczno-ekologicznych rozwiązań dla motoryzacji zaprezentowano także katalizatory samochodowe, wytwarzane w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem. Jest to obecnie największy zakłade produkcji katalizatorów firmy BASF w Europie. Jego produkty wychodzą naprzeciw współczesnym wymogom środowiskowym, spełniając surowe normy emisji spalin, w tym obowiązującą od 2014 r. normę Euro 6/VI i stosowane są przez producentów samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

Różne produkty, a we wszystkich ma swój decydujący udział nowoczesna chemia

W najbliższej przyszłości zakład ten podejmie produkcję zaawansowanych systemów Selektywnej Redukcji Katalitycznej (SCR) oraz filtrów cząstek stałych do silników Diesla. Wymienione produkty zmniejszają emisję szkodliwych gazów o około 90%.

Otwarcie drugiego laboratorium chemicznego BASF Polska we wrocławskim Humanitarium

Przemysł motoryzacyjny to jedna z kluczowych branż obsługiwanych przez BASF. W 2015 roku wartość sprzedanych przez BASF produktów tej grupy osiągnęła wartość 10,2 mld Euro, co stanowi około 14 procent ogólne sprzedaży firmy. Oprócz wspomnianych już rozwiązań BASF dostarcza wytwórniom motoryzacyjnym tworzywa konstrukcyjnie, a także poliuretanowe i specjalistyczne pianki, lakiery, pigmenty, katalizatory, dodatki do paliw, chłodziw i płynów hamulcowych oraz materiały akumulatorowe.

Działalność edukacyjna

Na całym świecie, a więc także w Polsce BASF organizuje laboratoria chemiczne dla dzieci i młodzieży. Zostały one uznane za dobre praktyki w obszarze zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnych. Ich przykładem może być II laboratorium w Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ (pierwsze zostało uruchomione w 2015 roku). Eksperymenty chemiczne, możliwość samodzielnego przygotowania chemicznych produktów prowadzone są tu pod okiem doświadczonych ekspertów BASF Polska i Wrocławskiego Centrum Badań, z wykorzystaniem sprzętu stosowanego w specjalistycznych laboratoriach badawczych...

Pierwsze zajęcia w nowym laboratorium

W obu laboratoriach jednorazowo w eksperymentach uczestniczy 30 osób. Do tej pory z tej możliwości skorzystało około 10 tys. młodych ludzi, którzy dzięki zajęciom mogą odkrywać niezwykły świat chemii. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych – od 4 do 16 lat.

Profesjonalnie prezentowane "chemiczne" eksponaty przyciągały uwagę przedstawicieli różnych branż

W przyszłości BASF Polska i Humanitarium będą również organizować wspólne zajęcia poprowadzone przez przedstawicieli firmy oraz studentów wrocławskich uczelni. Towarzyszy temu nadzieja, iż dziecięce zainteresowania przerodzą się w pasje, dzięki którym mali dziś chemicy będą kiedyś tworzyć kolejne innowacyjne i zrównoważone rozwiązania dla naszej wspólnej przyszłości.

O firmie

BASF tworzy chemię dbając przy tym o zrównoważony rozwój i myśląc o wspólnej przyszłości mieszkańców globu. Łączy sukces ekonomiczny z ochroną środowiska naturalnego i odpowiedzialnością społeczną. Zatrudnia w światowej skali 112 000 pracowników. Prowadzi działalność w pięciu sektorach: Chemicals, Performance Products, Functional Materials & Solutions, Agricultural Solutions oraz Oil & Gas (odpowiednio: chemikalia, produkty eksploatacyjne, materiał i rozwiązania konstrukcyjne, środki agrotechniczne oraz produkty olejowo-gazowe). Wartość sprzedaży BASF przekroczyła w roku 2015 poziom 70 mld USD. Akcje firmy notowane są na giełdach we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) oraz Zurychu (AN).

Społeczne zasługi firmy BASF są w Polsce w pełni doceniane

BASF należy do światowych firm wiodących w dziedzinie oczyszczania gazu ziemnego. Ma w tym zakresie ponad 300 udanych projektów – od Afryki Północnej do koła podbiegunowego. Jest także czołowym producentem katalizatorów przemysłowych stosowanych w ramach modernizacji technologii przemysłu chemicznego, hutniczego i koksowniczego. We wszystkich dziedzinach swej działalności kieruje się zasadami biznesu społecznie odpowiedzialnego. W związku z tym firma BASF Polska została wyróżniona w 14. edycji Raportu Dobrych Praktyk Forum Odpowiedzialnego Biznesu za rok 2015. Podczas Dnia Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju wyróżnione w obszarach: środowisko, zaangażowanie społeczne działania BASF w Polsce zostały zaprezentowane przez Mirellę Panek-Owsiańską, prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu.Wasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2