strona główna Aktualności Bosch nagrodzony na targach CES
2016-12-08, ostatnia aktualizacja 2016-12-08 12:52

Bosch nagrodzony na targach CES

Fot. Bosch

Fot. Bosch

Firma Bosch zyskała uznanie organizatorów targów elektroniki użytkowej CES 2017, które 5 stycznia rozpoczną się w Las Vegas.

Opracowany przez Boscha system informacyjny kierowcy nagrodzono w kategoriach "In-Vehicle Audio/Video" oraz "Vehicle Intelligence". Z kolei rozwiązanie oparte na połączeniu z siecią i podnoszące bezpieczeństwo małych motocykli i skuterów wyróżniono w kategorii "Vehicle Intelligence".

System informacyjny kierowcy (integrated connectivity cluster) łączy na jednym ekranie wszystkie wskaźniki motocykla i umożliwia kierowcy korzystanie ze smartfona. Wyświetlane informacje są automatycznie dostosowywane do aktualnie wywołanej funkcji. Oznacza to, że kierowca widzi tylko te dane, które są mu potrzebne. W efekcie zmniejsza się rozproszenie uwagi, a zwiększa bezpieczeństwo motocyklisty. Niezależnie od tego, czy użytkownik chce wybrać muzykę, czy odebrać połączenie telefoniczne, wszystkie główne funkcje smartfona da się obsługiwać podczas jazdy za pomocą pilota przy kierownicy (bez konieczności zdejmowania rękawiczki). System łączy się bezpośrednio poprzez interfejs Bluetooth ze smartfonem i zestawem słuchawkowym w kasku.

Rozwiązanie oparte na połączeniu z siecią i podnoszące bezpieczeństwo (Lean connectivity unit) łączy smartfona poprzez Bluetooth z małymi motocyklami lub skuterami. Produkt został opracowany w Indiach. Sterowanie układami hamowania takimi jak ABS i MSC w dwukołowych pojazdach silnikowych jest tam nadal rzadkością i stale rośnie liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych wśród pasażerów jednośladów. Z tego powodu Indie chcą od 2018 roku wprowadzić obowiązek wyposażania wszystkich nowych modeli motocykli w układ ABS.

Głównymi elementami Lean connectivity unit są: pilot przy kierownicy, skrzynka do łączenia się ze smartfonem oraz aplikacja. Jeśli kierowca spadnie z motocykla lub skutera, aplikacja automatycznie wysyła na numer alarmowy SMS zawierający współrzędne miejsca wypadku. W sytuacjach, w których kierowca czuje się niepewnie, może użyć pilota przy kierownicy, aby wezwać pomoc. Również w tym przypadku zostaje wysłany SMS na uprzednio zdefiniowany numer alarmowy. W przeciwieństwie do zgłoszenia upadku, tzw. wywołanie alarmowe umożliwia przesyłanie pozycji pojazdu w regularnych odstępach czasu. Co więcej, Lean connectivity unit pozwala użytkownikom na odblokowanie pojazdu za pośrednictwem telefonu komórkowego. 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane