strona główna Wyposażenie Tarcze do cięcia i szlifowania
2017-02-01, ostatnia aktualizacja 2017-02-01 12:34

Tarcze do cięcia i szlifowania

Fot. Würth Polska

Fot. Würth Polska

Przy niemal nieograniczonej liczbie ofert producentów narzędzi szlifierskich trudno jest wybrać z nich te najlepiej odpowiadające konkretnym zadaniom pod względem efektywności i bezpieczeństwa pracy.

Narzędzia wykonane z najnowszych materiałów skrawających mogą być wykorzystywane w wielu typowych zastosowaniach. O pozostałych kryteriach wyboru decyduje już w głównej mierze specyfika zastosowań.

Nie tylko wydajność obróbki

W warsztatach samochodowych o różnych specjalnościach narzędzia szlifierskie potrzebne są przede wszystkim do cięcia lub szlifowania stali konstrukcyjnych, a także stali szlachetnych. Do tego zaś celu najlepiej służą tarcze wykonane z materiałów ceramicznych. W porównaniu z tradycyjnymi tarczami korundowymi odznaczają się one (w identycznych warunkach) obniżonym poziomem generowanego hałasu i znacznie szybszą obróbką materiałów. Ponadto, szlifowaniu materiałów stalowych nowoczesnymi tarczami ceramicznymi w znacznie mniejszym stopniu towarzyszą szkodliwe efekty uboczne w postaci emisji iskier i pyłów. Jest to bardzo istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników mniej narażonych na zapylenie oczu i dróg oddechowych. Ograniczona ilość iskier przy obróbce stali oznacza mniejsze zagrożenie pożarowe i dodatkowo zapobiega powstawaniu szkód powodowanych przywieraniem (wtapianiem się) rozżarzonych cząsteczek do płytek glazurowanych lub szyb znajdujących się w otoczeniu wykonywanych prac szlifierskich.

Nowość Würth Polska: tarcza Zebra Ceramic

Innym czynnikiem liczącym się w ocenie tarcz jest, poza ich sprawnością techniczną, długotrwałe oddziaływanie drgań na organizm użytkownika. Wibracje te wzbudza zespół złożony ze szlifierki i zamocowanej w niej tarczy. Im mniejsza masa wirująca osadzona zostanie na wrzecionie szlifierki, tym niższa będzie amplituda i energia powstających wibracji. Dlatego stosowane dotychczas grube (nawet do 7,0 mm) i ciężkie tarcze korundowe powinny być zastępowane co najmniej o połowę cieńszymi i lżejszymi tarczami ceramicznymi.

Dobór narzędzia do materiału

Do obróbki stali konstrukcyjnych (tzw. stali czarnych) przeznaczone są tarcze wykonane z ziaren korundu naturalnego. Do szlifowania i cięcia stali nierdzewnych, kwasoodpornych i innych szlachetnych stosuje się tarcze z korundu cyrkonowego. To rozgraniczenie jest bardzo istotne ze względu na obecność siarki, chloru i żelaza w tarczach z korundu naturalnego. Pierwiastki te w kontakcie z elementami ze stali szlachetnych powodują ich korozję. W tarczach z korundu cyrkonowego tego rodzaju domieszki nie występują w ilościach sprzyjających powstawaniu korozji.

Uniwersalne tarcze ceramiczne Würth nadają się do obróbki wszystkich rodzajów stalowych blach nadwoziowych

Dzięki specjalnym recepturom materiału szlifierskiego tarcze ceramiczne oferowane przez firmę Würth mogą być stosowane uniwersalnie zarówno do stali czarnych, jak i szlachetnych. Ich nabywca musi jedynie wybrać średnicę zewnętrzną i zewnętrzną tarczy odpowiednią do użytkowanych szlifierek. Potem w trakcie użytkowania należy tylko zwracać uwagę, by nie rozpoczynać pracy tarczami wcześniej uszkodzonymi.

Przedstawione uprzednio zalety tarcz ceramicznych nie zwalniają, oczywiście, ich użytkownika z bezwzględnego obowiązku stosowania podczas pracy przewidzianych do tego celu środków ochrony osobistej.

Więcej informacji w sklepach stacjonarnych oraz na stronie wurth.plArtur Kordowski
Product Manager, Würth PolskaWasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2