strona główna Recenzje Nowość wydawnicza: Mercedes-Benz C180 do C350 oraz C200CD do C320CDI
2010-07-28, ostatnia aktualizacja 2010-07-28 15:43

Nowość wydawnicza: Mercedes-Benz C180 do C350 oraz C200CD do C320CDI

Nowość wydawnicza: Mercedes-Benz C180 do C350 oraz C200CD do C320CDI

Fot. WKŁ

Nowość wydawnicza: Mercedes-Benz C180 do C350 oraz C200CD do C320CDI

Ta książka ukazała się w serii „Sam naprawiam samochód”, co jednak nie znaczy, iż zawiera porady przeznaczone głównie dla mechaników amatorów, chyba że dla tych najbardziej zaawansowanych i najlepiej wyposażonych.

Tłumaczona z niemieckiego, licząca ponad 300 stron praca Rüdigera Etzolda dotyczy różnych modeli i wersji Mercedesów klasy C z lat 2000 do 2007, czyli pojazdów stosunkowo nowych, skomplikowanych i drogich. Samych silników opisano w niej aż siedemnaście rodzajów, w tym sześć wysokoprężnych z zasilaniem typu common rail. Jednak tylko jej pierwsze fragmenty dotyczące prostych czynności obsługowych i kontrolnych można polecać bardziej doświadczonym użytkownikom tych samochodów.

W przypadku następnych hasło „sam naprawiam” lepiej będzie rozumieć w sensie technicznej samodzielności niezależnych serwisów i warsztatów naprawczych, którym ten podręcznik umożliwia bardzo tani dostęp do bogato ilustrowanych fabrycznych instrukcji montażowych, specyfikacji niezbędnych narzędzi specjalnych, harmonogramów serwisowania oraz bardzo szczegółowych danych diagnostycznych i regulacyjnych w zakresie wszystkich systemów mechanicznych, a także elektronicznych.

Drobiazgowe opisy demontażu i montażu rozmaitych podzespołów – od elektronicznie sterowanych systemów wtryskowych i zapłonowo-wtryskowych aż po lampy, wycieraczki i klamki – mają w tym wypadku sens szczególny. Od początku istnienia tej marki konstruktorzy jej kolejnych modeli sięgali po najbardziej wyrafinowane rozwiązania techniczne, przedkładając perfekcyjność i niezawodność ich działania nad prostotę profesjonalnej obsługi i napraw. W efekcie niewiele można na tym polu zdziałać, opierając się wyłącznie na intuicji i ogólnym doświadczeniu warsztatowego personelu, ani na zwykłej metodzie prób i błędów, gdyż błędy okazują się tutaj z reguły bardzo kłopotliwe i kosztowne.

Autor podaje w sposób bardzo zwięzły, a równocześnie komunikatywny nie tylko prawidłowe metody wykonywania ogromnej liczby potencjalnie potrzebnych czynności montażowych, lecz także niemal przy każdej dodaje praktyczne ostrzeżenia przed najczęściej popełnianymi błędami oraz ich możliwymi konsekwencjami.

Mercedes - Benz 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2