strona główna Aktualności Bosch aktualizuje oprogramowanie samochodu
2017-09-15, ostatnia aktualizacja 2017-09-15 06:00

Bosch aktualizuje oprogramowanie samochodu

Fot. Bosch

Fot. Bosch

W przyszłości aktualizowanie oprogramowania samochodu będzie tak proste jak aktualizowanie aplikacji w smartfonach. Jedno kliknięcie w smartfonie wystarczy, aby automatycznie zaktualizować oprogramowanie pojazdu lub pobrać nowe funkcje bezpośrednio z chmury, bez potrzeby odwiedzania warsztatu.

Firma Bosch opracowała wszystkie rozwiązania niezbędne do bezprzewodowych aktualizacji – począwszy od jednostek sterujących i infrastruktury komunikacyjnej w samochodzie, po nowoczesne technologie szyfrowania i chmurę Bosch IoT.

Nowy standard – prosty i bezpieczny

Wkrótce aktualizowanie oprogramowania danymi z chmury stanie się normą. Dzisiejsze pojazdy mają aż 100 jednostek sterujących (nawet małe auta mają ich od 30 do 50). Za pomocą oprogramowania sterują one niemal każdą funkcją w pojeździe. Ponadto obecnie coraz więcej pojazdów jest połączonych z Internetem, ale także z innymi samochodami oraz otaczającą je infrastrukturą. Oznacza to większe ryzyko pojawienia się niedoskonałości w oprogramowaniu, co może skutkować manipulowaniem danymi. W tym kontekście aktualizacje oprogramowania poprzez chmurę stanowią rozwiązanie, pozwalające stale utrzymywać samochody w fazie "up to date", a tym samym zapewniać większe bezpieczeństwo.

Aktualizowanie poprzez chmurę oznacza, że można dodawać coraz więcej funkcji i to coraz obszerniejszych. Jeśli niezbędny sprzęt jest już zainstalowany w pojeździe, to można wypróbować nową funkcję oprogramowania, a następnie ją pobrać. W ten sposób można na przykład uprościć funkcje utrzymania pasa ruchu lub parkowania.

Nie tylko kierowcy skorzystają z możliwości aktualizowania danych z chmury. W 2015 roku w USA 15 procent sytuacji, w których kierowcy musieli odwiedzić warsztat samochodowy miało związek z błędami w oprogramowaniu. Dla porównania, cztery lata wcześniej wskaźnik ten wynosił zaledwie 5 procent według danych National Highway National Association (NHTSA).

Aktualizacje bezpośrednio z chmury

W smartfonie kierowcy lub w systemie multimedialnym samochodu są automatycznie uruchamiane zarówno aktualizacje zabezpieczeń online, jak i wszystkie nowe funkcje, które mają zostać pobrane. Informacje te są przesyłane do chmury, która działa jak sklep z aplikacjami, zapewniając gotowość i uruchomienie procesu pobierania oprogramowania bezpośrednio do pojazdu. Dane mogą być pobierane w tle podczas jazdy samochodem lub w nocy, gdy samochód stoi w garażu. Gdy pojazd znajduje się w bezpiecznym położeniu (na przykład jest zaparkowany), aktualizacje oprogramowania są instalowane w odpowiednich jednostkach sterujących, gdzie stają się natychmiast aktywne.

Bezpieczeństwo na wszystkich poziomach

Bezpieczeństwo i sprawna interakcja elektroniki samochodowej, chmury i oprogramowania mają decydujące znaczenie dla tego typu aktualizacji. Bezpieczeństwo danych zapewniane jest dzięki najnowszym technologiom szyfrowania, opracowanym przez Boscha w firmie zależnej Escrypt. Kompleksowy system zabezpieczeń z szyfrowaniem typu end-to-end chroni transmisję danych przed nieautoryzowanym dostępem. Wszelkim próbom włamania do interfejsów między chmurą a samochodem zapobiegają bezpieczne protokoły i filtry, które działają jak zapora (firewall).

Aby zapewnić, że aktualizowanie z chmury danych jest nie tylko bezpieczne, ale również szybkie i niezawodne, Bosch stosuje tzw. fast update technologies (szybkie technologie aktualizacji), obejmujące takie mechanizmy jak delta i kompresja. Przyspieszają one proces aktualizacji i ograniczają koszty, ponieważ objętość transmitowanych danych jest mała. Kolejnym środkiem bezpieczeństwa jest przekazywanie aktualizacji w sekwencjach. Jeśli wystąpią problemy, proces aktualizacji można zatrzymać i skonfigurować. Technologiczną bazą aktualizacji jest Bosch Automotive Cloud Suite. Jej elementy zapewniają wszystkie funkcje umożliwiające aktualizację zarówno przez kierowców, producentów samochodów, jak i same pojazdy.Wasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2