strona główna Aktualności Sztuczna inteligencja w technologii Yokohamy
2017-12-15, ostatnia aktualizacja 2017-12-15 13:59

Sztuczna inteligencja w technologii Yokohamy

Fot. Yokohama

Fot. Yokohama

Japońska firma Yokohama opracowała nową technologię tworzenia materiałów gumowych.

Technologia powstała na bazie osiągnięć informatyki materiałowej. Łączy ona techniki symulacyjne oraz dane uzyskane w trakcie projektowania, przetwarzania, analizy i pomiaru parametrów już istniejących materiałów. Wykorzystywane są także systemy uczenia maszynowego (przetwarzanie informacji i wiedzy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji).

Wykorzystywana w produkcji opon mieszanka jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na parametry ogumienia (przyczepność, opory toczenia, sprężystość i odporność na uszkodzenia). W jej skład wchodzą kauczuki naturalne (stanowiące około 50% gumy), napełniacze (takie jak sadza, oleje, żywice, siarka), środki przeciwdziałające starzeniu itp. Każdy składnik wpływa na konkretne parametry, a ich dobór przekłada się na właściwości gumy i osiągi opony. W 2015 roku Yokohama opracowała technologię symulacyjną badania mieszanki gumowej na etapie projektu, co umożliwiło przeprowadzenie symulacji właściwości mechanicznych (takich jak elastyczność czy utrata energii) oraz tworzenie wirtualnych modeli materiałów gumowych.

Opracowana obecnie nowa technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję do przeszukiwania ogromnych zbiorów danych uzyskanych w wyniku licznych symulacji. Pozwala to w krótkim czasie i z dużą precyzją określić czynniki niezbędne do osiągnięcia pożądanej wydajności. Ponadto, dzięki znajomości parametrów już istniejących materiałów oraz analizie wyników uzyskanych podczas badań nad nimi, opracowywanie nowych materiałów gumowych stanie się prostsze i dokładniejsze. Przełoży się to na skrócenie czasu potrzebnego do tworzenia prototypów. Zastosowanie nowej metody (symulacji gruboziarnistej dynamiki molekularnej) pozwoli lepiej zrozumieć wpływ poszczególnych czynników projektowych na właściwości mechaniczne materiału gumowego.

Tagi

Yokohama  symulacja 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2