2018-03-01, ostatnia aktualizacja 2018-03-01 06:15

Program MotulEVO

MotulEvo jest pierwszym w Europie kompleksowym pakietem produktów do obsługi automatycznych skrzyń biegów

Motul

MotulEvo jest pierwszym w Europie kompleksowym pakietem produktów do obsługi automatycznych skrzyń biegów

Automatyczne skrzynie biegów, to skomplikowane układy mechaniczno-hydrauliczno-elektryczne. Wymagają olejów odpowiadających ich funkcjom oraz zapewniających właściwe tarcie między elementami ciernymi hamulców.

Wysokie momenty obrotowe przenoszone przez nowoczesne konstrukcje, częsta praca elementów ciernych podczas zmiany przełożeń i przepływ oleju w hydrokinetycznym konwertorze momentu obrotowego, powodują rozgrzewanie oleju do bardzo wysokich temperatur. Musi on zachowywać się poprawnie w zakresie od –30 do +150°C, przy punktowych kontaktach z elementami osiągającymi temperatury rzędu 400–500°C.

Wysokie temperatury i kontakt z tlenem to czynniki sprzyjające starzeniu się oleju w przekładni. Skutkiem tego procesu jest zmiana lepkości płynu, powstawanie osadów w układzie smarowania i sterowania przekładnią oraz spadek własności smarnych. W efekcie powoduje to nieprawidłową pracę skrzyni i w konsekwencji szybkie jej uszkodzenie lub spadek trwałości.

Konieczność wymiany oleju

Aby skrzynia zachowała długotrwałą i prawidłową pracę, olej w niej musi być wymieniany. Wszyscy producenci automatycznych skrzyń biegów są tutaj zgodni. Przebiegi między wymianami oleju zależą od typu skrzyni i warunków jej eksploatacji, a najczęściej wahają się w zakresie od 60 000 do 120 000 km.

W skład pakietu MotulEvo wchodzi urządzenie serwisowe Motul ATM0915 przeznaczone do dynamicznej wymiany oleju

Niestety nie wszyscy producenci samochodów, montujący w nich przekładnie automatyczne dają takie wyraźne zalecenia. Czasem twierdzą, iż przekładnia napełniona jest właściwym płynem na cały jej okres eksploatacji. Nie określają jednak terminu jej trwałości, a jedyne gwarantują prawidłową pracę układu napędowego w tzw. okresie gwarancyjnym. Najczęściej okres gwarancyjny to maksymalnie 3 lata lub 100–150 000 km. Rzeczywista trwałość przekładni jest o wiele większa, ale pod warunkiem okresowej wymiany środka smarnego.

Kompleksowa obsługa

Prawidłowe przeprowadzenie procesu całkowitej wymiany oleju nie jest możliwe bez specjalnego urządzenia pracującego na zasadzie dynamicznych przepływów. Jest to podstawowe wyposażenie wyspecjalizowanych warsztatów oferujących kompleksową obsługę przekładni automatycznych. Serwisy autoryzowane producentów pojazdów zwykle nie oferują takich usług. Wychodząc zatem naprzeciw rynkowi, Motul, jako specjalista w zakresie olejów motoryzacyjnych, wprowadził na rynek pierwszy kompleksowy program obsługi automatycznych przekładni o nazwie MotulEVO.

Jest to pierwszy w Europie tak bogaty pakiet produktów, narzędzi, baz danych oraz zaplecza ekspertów i szkoleniowców, który pozwala każdemu warsztatowi zainteresowanemu obsługą skrzyń automatycznych prowadzić optymalnie ten rodzaj usługowej działalności.

Dostępne środki smarne

W skład programu wchodzą najwyższej jakości produkty. Motul oferuje pełną gamę olejów do wszystkich rodzajów automatycznych skrzyń biegów, między innymi:

  • do skrzyń automatycznych hydrokinetycznych (Motul Multi ATF, Motul ATF VI, Motul ATF 236.14, Motul ATF 236.15);
  • do skrzyń dwusprzęgłowych DCT/DSG/(Motul Multi DCTF);
  • do przekładni bezstopniowych CVT (Motul Multi CVTF).

Obecna oferta olejów do skrzyń automatycznych składa się z dziewięciu produktów w opakowaniach od 1 do 208 litrów oraz ze specjalnie opracowanego do potrzeb projektu MotulEVO środka czyszczącego Motul Transmission Clean.

Stosownie do potrzeb warsztatów

Przy opracowaniu gamy produktów wzięliśmy pod uwagę zarówno wymagania wszystkich producentów skrzyń automatycznych na świecie jak i potrzeby warsztatów samochodowych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w warsztacie jest ograniczona ilość miejsca przeznaczona na magazynowanie oleju codziennie potrzebnego do obsługi przekładni. Przygotowując naszą ofertę staramy się zatem w jednym produkcie spełnić możliwie największą liczbę wymagań producentów skrzyń biegów. Każdy z nich opracowuje swoje własne wymagania i obecnie na rynku funkcjonuje ich ponad 100.

Nierozsądnym byłoby opracowanie jednego oleju dostosowanego do tylko jednej specyfikacji. Spowodowałoby to konieczność magazynowania w każdym serwisie co najmniej stu beczek oleju.

Do połączenia maszyny serwisowej ze skrzynią biegów w pojeździe służy bogaty zestaw adapterów

Zdajemy też sobie sprawę z tego, że olej obsługujący wiele specyfikacji musi być od każdej z nich lepszy w każdym z wymaganych parametrów. Dzięki temu nasze oleje mogą być produktami najwyższej jakości nawet wtedy, gdy któraś ze specyfikacji dopuszcza jej niższe poziomy.

Specjalistyczny sprzęt

Częścią programu MotulEVO jest urządzenie Motul ATM0915 przeznaczone do dynamicznej wymiany oleju. Dostarcza je jeden z czołowych producentów sprzętu warsztatowego w Europie. Jest to sprzęt kompaktowy, niezawodny i automatyczny. Może być używany do każdego typu skrzyni biegów. Razem z urządzeniem dostarczany jest kompletny zestaw złączy, który został tak dobrany, aby można było pracować z większością automatycznych skrzyń biegów w wielu markach pojazdów.

Uczestnictwo w programie

W centrum szkoleniowym MotulEVO, zlokalizowanym pod Kielcami organizujemy dla wszystkich partnerów tego programu całodniowe szkolenia z obsługi urządzenia ATM0915, wraz z ćwiczeniami praktycznymi na wszystkich typach automatycznych skrzyń biegów. Prowadzone są one przez najlepszych specjalistów z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w ich obsłudze i naprawie.

Nasz specjalista szkoleniowiec dostępny jest pod numerem telefonu jako konsultant dla wszystkich uczestników programu MotulEVO.

Tym, co wyróżnia, poza profesjonalnymi produktami i szkoleniami, program MotulEVO na europejskim rynku, jest dostęp do bazy danych zawierających między innymi instrukcje wymiany oleju w większości europejskich modeli pojazdów. Instrukcje te krok po kroku opisują i pokazują graficznie, jakie czynności należy wykonać oraz które elementy w pojeździe odkręcić, aby szybko i skutecznie podłączyć urządzenie do pojazdu i wykonać operację wymiany oleju.

Dostęp do bazy danych dostępnych na stronie www.motulevo.com jest możliwy po zalogowaniu tylko dla partnerów projektu.

Aby stać się partnerem MotulEVO trzeba skontaktować się ze swoim Dystrybutorem Autoryzowanym Produktów Motul lub bezpośrednio z przedstawicielem handlowym Motul w Polsce. Wszystkie dane znajdują się na stronie www.motul.pl oraz na www.motulevo.com.

Aby zachęcić potencjalnych partnerów przewidzieliśmy bezpłatny dostęp do wszystkich części projektu wraz z urządzeniem, po spełnieniu niewielkich wymagań.Piotr Pyrka
Technical Manager, Motul PolandWasi dostawcy

Podobne

Polecane