strona główna Wydarzenia Pirelli na targach w Genewie
2018-03-07, ostatnia aktualizacja 2018-03-07 09:30

Pirelli na targach w Genewie

Fot. Pirelli

Fot. Pirelli

Podczas 88. Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie firma Pirelli przedstawi technologię Cyber Car, dzięki której opony są w stanie wejść w interakcję z komputerem pokładowym samochodu.

Ogumienie dostarcza w ten sposób ważne informacje na temat działania auta, tak aby dopasować ustawienia systemu ABS czy kontroli stabilności do panujących na drodze warunków. Opracowany przez Pirelli system trafi do seryjnej produkcji pod koniec 2018 r.

Cyber Car jest rozwinięciem idei Cyber Fleet (systemu opracowanego dla flot) oraz Pirelli Connesso (przeznaczonego dla każdego kierowcy i oferowanego na rynku amerykańskim).

Wszystkie systemy marki Pirelli z linii Cyber bazują na czujnikach umieszczonych wewnątrz opony. Elementy te stale monitorują ogumienie i przesyłają zebrane dane do elektronicznej jednostki sterującej. Informacje po przetworzeniu są przekazywane bezpośrednio kierowcy (Pirelli Connesso), zarządcy floty (Cyber Fleet) albo kierowcy i producentowi auta (Cyber Car). Systemy przystosowane są do zastosowań zarówno w samochodach z napędem elektrycznym, jak i spalinowym.

System Cyber Car dostarcza dane potrzebne do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa oraz osiągów pojazdu. Informacje takie jak panujące we wnętrzu opony ciśnienie czy temperatura, a także głębokość bieżnika to tylko niektóre z parametrów, jakie trafiają do jednostki sterującej auta. Po przeanalizowaniu danych modyfikowane jest działanie ABS-u albo układu kontroli stabilności auta.

Zapisywane dane zawierają także poziom statycznego obciążenia pionowego, czyli kluczową informację w przypadku aut elektrycznych. Obecnie zasięg pozostały do całkowitego wyczerpania baterii wyliczany jest na podstawie parametrów standardowych, podczas gdy system Cyber Car umożliwia analizę danych faktycznych. Znając masę pojazdu jednostka sterująca potrafi dokładniej obliczyć, jak daleki dystans może jeszcze przejechać auto.

System Pirelli Connesso został zaprezentowany rok temu podczas targów w Genewie. Technologia ta umożliwia przesłanie kierowcy informacji dotyczących pracy każdej z opon za pośrednictwem specjalnej aplikacji. W odróżnieniu od systemu Cyber Car, który został zaprojektowany do pracy ze zintegrowanymi systemami pokładowymi w nowych autach, Pirelli Connesso jest przeznaczony na rynek wtórny. Dzięki aplikacji Connesso użytkownicy zyskują dostęp do dodatkowych funkcji i usług, takich jak kontakt z najbliższym autoryzowanym punktem sprzedaży Pirelli w celu rezerwacji terminu wymiany opon.

W Genewie pojawi się także wiele premierowych pojazdów wyposażonych w opony Pirelli. Należą do nich Ferrari 488 Pista, Lamborghini Urus i ekskluzywny Zerouno Roadster. Najnowsze generacje modeli segmentu premium (Audi A6 i Audi A7 Sportback, Bentley Bentayga z silnikiem V8 i hybrydowym, BMW X4, elektryczny Jaguar I-Pace oraz McLaren Senna) również zostaną zaprezentowane na oponach Pirelli.

Tagi

Pirelli  Cyber Car Wasi dostawcy

Podobne

Polecane