strona główna Motoryzacja dziś Wszechstronny wzrost, optymistyczne prognozy
2018-06-04, ostatnia aktualizacja 2018-06-04 12:07

Doroczna konferencja firmy Bosch

Wszechstronny wzrost, optymistyczne prognozy

Fot. Archiwum, Bosch

Fot. Archiwum, Bosch

Spotkanie to odbyło się w końcu maja, jak zwykle w warszawskim Pałacu Sobańskich. Podsumowano na nim wyniki finansowe ubiegłego roku oraz nakreślono kierunki rozwoju koncernu w najbliższej przyszłości, z uwzględnieniem wszystkich kierunków działalności firmy w Polsce i na świecie. W naszej relacji z tego wydarzenia skoncentrujemy się głównie na sprawach związanych z Polską i szeroko rozumianą motoryzacją.

Wyniki i strategia Grupy Bosch

Te zagadnienia omówiła w swym wystąpieniu Krystyna Boczkowska, prezes firmy Robert Bosch sp. z o.o. i reprezentantka Grupy Bosch w Polsce.

Grupa Bosch osiągnęła w Polsce w 2017 roku obroty w wysokości 5,2 mld złotych, co oznacza ich 5-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Przypadający wówczas jubileusz 25-lecia działalności firmy w Polsce uwydatniły rekordowe inwestycje i będący ich efektem wzrost zatrudnienia.

W ubiegłym roku zakończono budowę trzech fabryk (dwu AGD we Wrocławiu oraz fabryki sia Abrasives w Goleniowie), stworzono własne centrum serwisowe elektronarzędzi, uruchomiono produkcję podzespołów do najnowszych układów hamowania iBooster 2. Generacji.

Na rok 2018 planowane jest utrzymanie silnego tempa rozwoju, czyli budowa kolejnej fabryki AGD i centrum R&D oraz uruchomienie nowych projektów w fabryce układów hamulcowych. Bosch dynamicznie wchodzi na rynek z produktami opartymi na najnowocześniejszych technologiach, takimi jak rozwiązania dla Przemysłu 4.0, inteligentne domy i inteligentne miasta.

Polska ma strategiczne znaczenie dla Grupy Bosch, która w naszym kraju wciąż zwiększa swoje zaangażowanie poprzez inwestycje i poszukiwanie nowych obszarów wzrostu. W ciągu ostatnich trzech lat Bosch zainwestował w Polsce prawie 1,3 miliarda złotych (300 milionów euro), przy czym w samym 2017 roku inwestycje wyniosły 570 mln złotych. Zostały one przeznaczone nie tylko na budowę i dalszy rozwój zakładów produkcyjnych, lecz także na rozbudowę centrów logistycznych i szkoleniowych oraz showroomu AGD.

W bieżącym roku Grupa Bosch realizuje dalsze polskie inwestycje. Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego planuje otwarcie centrum logistycznego w Łodzi oraz budowę nowego centrum logistycznego we Wrocławiu. Ponadto, w roku 2018 BSH rozpocznie budowę centrum badań i rozwoju (R&D) w Łodzi. Planowane jest również rozpoczęcie produkcji materiałów ściernych w zakładzie produkcyjnym sia Abrasives w Goleniowie oraz rozwój Centrum Kompetencyjnego IT w Warszawie.

Na koniec roku 2017 Grupa Bosch zatrudniała w Polsce 6 400 osób, czyli o ponad 20% więcej niż w roku 2016. Od lat firma jest zaliczana do najbardziej cenionych pracodawców w kraju, co potwierdzają liczne tytuły i wysokie miejsca w niezależnych rankingach, przyznawane za najwyższe standardy kultury organizacyjnej, warunków pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego.

Wzrost we wszystkich obszarach działalności

Należący do dywizji Mobility Solutions dział Części Samochodowych odnotował w 2017 dwucyfrowy wzrost obrotów, powiększając swoje udziały rynkowe. Ważnym elementem jego strategii jest rozwijanie autoryzowanej sieci warsztatów samochodowych działającej m.in. pod markami Bosch Car Service i AutoCrew. Obecnie zrzesza ona ponad 400 autoryzowanych warsztatów i jest największą w Polsce siecią związaną z producentem części zamiennych.

Dynamiczniej rozwijała się produkcja układów hamulcowych w Fabryce Bosch w Mirkowie k. Wrocławia – w ubiegłym roku sprzedaż wzrosła tam o ponad 70%.

Grupa Bosch w Polsce aktywnie wspiera promowanie nowoczesnej edukacji technicznej, między innymi prowadząc programy edukacyjne dla gimnazjów i szkół średnich. Trwa ósma edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha, której celem jest popularyzacja kierunków technicznych jako dalszej ścieżki kształcenia. W programie dotychczas wzięło udział ponad 10 000 uczniów z Warszawy i Wrocławia. Ponadto działania wspierające nowoczesną edukację techniczną prowadzą Centrum Szkoleniowe Techniki Motoryzacyjnej Bosch oraz dział Termotechniki, oferując uczniom i nauczycielom technicznych szkół średnich szkolenia obejmujące nowoczesne systemy napędowe oraz grzewcze.

Grupa Bosch: strategia i prognozy na rok 2018

Bosch zamierza kontynuować wzrost pomimo prognozowanego na rok 2018 spadku koniunktury. Po rekordowym roku finansowym 2017, Grupa spodziewa się w tym roku wzrostu w wysokości 2–3%, co jest uwarunkowane ryzykami ekonomicznymi i geopolitycznymi. W pierwszych trzech miesiącach b.r. obroty koncernu utrzymywały się na wysokim poziomie z ostatniego kwartału poprzedniego roku i wyniosły z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut ok. 5%.

W swej prezentacji Krystyna Boczkowska potwierdziła także znaną już z mediów informację, iż wyposażone w udoskonaloną technologię samochody testowe z silnikami Diesla emitują średnio 13 mg tlenków azotu na kilometr już dziś. To znacznie mniej niż dopuszczają najostrzejsze normy, co pozwala przewidywać, że ten rodzaj napędu ma wciąż przed sobą przyszłość, a samochody z niego korzystające pozostaną kluczowym elementem mobilności także w nadchodzących latach.

Fabryka układów hamulcowych Bosch w Mirkowie

Rozwojowi tej Fabryki poświęcił swe wystąpienie jej dyrektor – Sławomir Szczuplak. Według podanych przez niego informacji, w porównaniu z rokiem 2016 produkcja Zespołów Mocy Hamowania wzrosła z 2,6 miliona do 3,7 miliona sztuk. Dane te nie uwzględniają produkcji na rynek części zamiennych, w której wrocławski zakład jest światowym liderem.

W 2018 roku przewiduje się dalszy wzrost produkcji do 4,2 milionów sztuk. Wraz z tym rozwojem rośnie liczba pracowników zakładu, która w 2017 roku zwiększyła się o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zgodnie z przewidywaniami, w 2018 roku zatrudnienie wzrośnie o kolejne 16%, co oznacza przekroczenie poziomu 1000 pracowników zatrudnionych w fabryce.

W ciągu ostatnich trzech lat fabryka układów hamulcowych przeprowadziła szereg nowych uruchomień, a oferta zakładu powiększyła się o 24 nowe produkty w trzech grupach: konwencjonalnych zespołów mocy TR4S (dla takich klientów jak Honda, Audi, VW), iBoostera 1 Generacji oraz najnowszego produktu, iBoostera 2. Generacji (dla Hondy CRV i CEVTY).

Do najważniejszych inwestycji minionego roku należy uruchomienie wewnętrznego, zaawansowanego technologicznie procesu anodowania, rozszerzenie parku maszynowego obróbki o nowe, czterowrzecionowe centrum SW, a także zwiększenie zdolności produkcyjnych o linię TMC do produkcji pomp hamulcowych i nową linię do montażu finalnego konwencjonalnych zespołów mocy TR4S.

Zespoły mocy hamowania produkowane w fabryce Bosch są dostarczane większości globalnych producentów samochodów, m. in. BMW, Tesli, koncernu PSA, Hondy i Toyoty. Wzrost produkcji i poszerzenie portfolio produktów w roku 2017 jest dowodem niezmiennego zaufania, jakim cieszy się zakład u swych długoletnich klientów.

Najbardziej zaawansowanym technologicznie produktem fabryki jest iBooster, czyli autonomiczny zespół mocy hamowania, który funkcjonuje bez konieczności wspomagania podciśnieniowego. Może być instalowany przede wszystkim w samochodach hybrydowych (HV) oraz elektrycznych (EV).Wasi dostawcy

Podobne

Polecane