strona główna Wydarzenia System UFI Multitube
2018-09-14, ostatnia aktualizacja 2018-09-14 09:38

System UFI Multitube

Firma UFI Filters zaprezentowała na targach Automechanika 2018 nową technologię filtracji: UFI Multitube.

Opisywany system filtrów, charakteryzujący się cylindrycznym kształtem zamiast tradycyjnego płaskiego panelu, zapewnia lepsze parametry filtracyjne i większą moc silnika, zajmując przy tym mniej przestrzeni.

Zalety nowej technologii filtracji wynikają głównie z elastyczności kształtu wkładu UFI Multitube. Jego struktura pozwala na umieszczenie rurek o różnej średnicy i długości równolegle, szeregowo lub w innych układach (w zależności od dostępnego miejsca). Filtry zbudowane z zastosowaniem nowej technologii UFI oferowane są w modułach lub według dowolnego projektu uwzględniającego potrzeby producenta. Pozwoli to dopasować je do konkretnego modelu samochodu i zoptymalizować przestrzeń w komorze silnika.

Wysoka skuteczność filtracji (ponad 99,5%) jest zapewniana pomimo zmniejszenia rozmiarów filtra, natomiast zajmowana przestrzeń zostaje zredukowana nawet o 50%. Jest to szczególnie korzystne w przypadku pojazdów hybrydowych, w których miejsce w komorze silnika jest ograniczone ze względu na dodatkowe urządzenia elektryczne.

Struktura filtra UFI Multitube zapewnia lepszą dynamikę przepływu, znacznie zmniejsza opory oraz minimalizuje spadek ciśnienia i utratę energii. W efekcie daje to większą dodatkową moc silnika, a jednocześnie ogranicza emisję zanieczyszczeń i zużycie paliwa. Testy przeprowadzone w laboratorium na samochodzie Audi 1.4 TFSI potwierdziły wzrost mocy nawet o 4% w porównaniu ze standardowym odpływem powietrza.

Kolejna zaleta filtra UFI Multitube wynika z zastosowania specjalnego materiału medium wkładu filtracyjnego, zbudowanego z włókien hydrofobowych. Zachowują one pełną sprawność filtracyjną przez cały okres użytkowania. Zwykłe produkty celulozowe mają znacznie mniej stabilne właściwości filtracyjne (ze względu na odkształcenia materiału, który z czasem absorbuje wilgoć, co powoduje spadek ciśnienia strumienia powietrza i odbija się negatywnie na mocy silnika).

Technologia UFI Multitube została nominowana do nagrody Automechanika Innovation Award 2018 w kategorii "Części i komponenty samochodowe".

Filtry UFI Multitube znajdą najpierw zastosowanie w samochodzie Porsche GT2RS, a po upowszechnieniu na rynku OEM trafią do segmentu części zamiennych.

Tagi

Filtr  UFI Multitube Wasi dostawcy

Podobne

Polecane