strona główna Aktualności Akumulator Exide Li-Ion w bolidzie Maria
2018-10-03, ostatnia aktualizacja 2018-10-03 06:00

Akumulator Exide Li-Ion w bolidzie Maria

Eksperymentalny bolid Maria bierze udział w wyścigach Formula Student, czyli rywalizacji studenckich zespołów konstruktorskich z całego świata.

Maria została skonstruowana przez PUT Motorsport – Zespół Wyścigowy Politechniki Poznańskiej, który w tym sezonie postanowił wziąć udział w 4 rundach zawodów Formula Student: IMechE Formula Student (Wielka Brytania), Formula Student East (Węgry), Formula Student Czech Republic oraz Formula Student Germany.

Pojazd miał premierę na początku lipca; również wówczas po raz pierwszy zaprezentował się na torze. Od tego czasu Maria brała udział w dwóch rundach zawodów. W dwóch najważniejszych wytrzymałościowych wyścigach Endurance bolid pokonał ponad 50 km, a w klasyfikacji generalnej zawodów w Anglii znalazł się w pierwszej dziesiątce (startowało ponad 80 zespołów).

Maria miała także okazję wystartować w zawodach Formula Student East na Węgrzech, gdzie w klasyfikacji generalnej zajęła 11. miejsce. W najważniejszej konkurencji dynamicznej (Endurance), pomimo jazdy na bardzo mokrym torze, zajęła 8. miejsce. W konkurencji Dynamic overall uzyskała 9. lokatę.

Firma Exide Technologies dostarczyła konstruktorom nieduży, ale mocny akumulator Exide Li-Ion. Dzięki technologii litowo-jonowej ma on niewielką masę, pozwalającą uzyskać lepsze przyspieszenie i zapewnić większą wydajność.