strona główna Aktualności Ile kosztuje "tani" samochód?
2018-12-28, ostatnia aktualizacja 2018-12-28 09:59

Ile kosztuje "tani" samochód?

Fot. ProfiAuto

Fot. ProfiAuto

Kupując tani samochód trzeba obliczyć potencjalne zyski i straty. Specjaliści ProfiAuto przeanalizowali koszty najczęstszych awarii najpopularniejszych używanych pojazdów z dolnej póki cenowej.

W rezultacie uzupełniono przygotowany wcześniej „Ranking awaryjności samochodów według polskich mechaników” m.in. o informacje na temat kosztów pierwszego przeglądu oraz najdroższych awarii w tanich modelach, kosztujących do 10 tysięcy złotych. Kwoty są szacunkowe i dotyczą napraw dokonywanych przy użyciu nowych, markowych zamienników oryginalnych części.

Badanie przeprowadzono metodą CATI wśród 1300 polskich mechaników w okresie od lipca do sierpnia 2017 r. Zadano 4 pytania dotyczące trzech modeli spośród 50 najpopularniejszych aut (wybranych na bazie analizy popularności z Google Trends). Ankietowani wskazywali pięć najczęściej pojawiających się typów usterek danego modelu. Oceniali przy tym niezawodność auta (w skali od 1 do 6) w kategoriach: karoseria, układ elektryczny, napęd, zawieszenie. Mechanicy wskazywali najlepszą (najmniej zawodną) wersję silnika wybranego modelu, a także odpowiadali na pytanie: „Czy poleciłby Pan ten samochód lubianemu członkowi rodziny?”. Szczegółowe wyniki badania można znaleźć na stronie www.profiauto.pl/raport.

Pozycją, o którą trzeba uzupełnić budżet zakupowy, jest pierwszy przegląd. To serwis pozakupowy, w skład którego wchodzi wymiana filtrów oleju, powietrza, paliwa i pyłowego oraz oleju silnikowego (a w jednostkach benzynowych – także świec zapłonowych). Uśredniona wartość usługi dla aut niskobudżetowych to ponad 660 złotych, ale różnice dotyczące poszczególnych modeli sięgają 50 procent. Najdroższy jest przegląd dobrze ocenionego w rankingu awaryjności BMW Seria 5 E39 3.0 Diesel (około 1000 zł), a najtańszy – uważanego za średnio awaryjnego Opla Astra II G 1.6 (około 480 zł).

Specjaliści podkreślają, że rozrząd jest elementem, który należy wymienić zaraz po zakupie używanego samochodu. Zalecają też, aby naprawa była całościowa i dotyczyła kompletnego rozrządu (wraz z pompą wody). Najtaniej usługa taka wypada w przypadku Opla Astry II G (około 600 złotych, podobnie jak w przypadku Škody Fabii I 1.4 w wersji benzynowej). Przystępna cenowo jest też wymiana rozrządu w dwóch najmniej awaryjnych modelach (Audi A4 B5 1.9 TDI i Audi A3 8L 1.9 TDI – około 800 złotych). Cena serwisu trzeciego w rankingu awaryjności modelu (BMW Serii 3 E46 2.0 Diesel) zaczyna się od 5000 złotych. Dzieje się tak, ponieważ producent w trosce o lepsze rozłożenie masy przeniósł napęd rozrządu na tył silnika, co spowodowało, że podczas wymiany należy wyciągnąć silnik. Z dużo mniejszą, ale nadal znaczącą kwotą, liczyć muszą się nabywcy takich modeli jak Audi A6II C5 1.9 TDI (1300 złotych) czy Renault Laguna II w wersji benzynowej 2.0 i Renault Mégane II w odmianie wysokoprężnej (1000 zł).

W raporcie uwzględniono też koszty najczęstszych awarii. Najbardziej awaryjny Ford Mondeo MK3 w przypadku dwulitrowej wersji z silnikiem Diesla może wymagać naprawy zużytych wtryskiwaczy (koszty zaczynają się od 5000 złotych). Najtańsza spośród wymienianych przez mechaników awarii tego modelu to zużycie tylnych amortyzatorów (koszt naprawy od 800 zł). W przypadku drugiego od końca w rankingu awaryjności Renault Mégane II najdroższą spośród najczęstszych awarii okazuje się usterka układu wtryskowego (koszt naprawy od 1500 zł). W tym samym aucie pojawiają się problemy z przepalająca się żarówką (naprawa kosztuje około 40 złotych). W przypadku Renault Laguna II najdroższa z typowych awarii dotyczy układu elektrycznego (300 zł), a najtańsza – awaria układu zawieszenia (tył) – generuje koszt rzędu 200 złotych.

Tagi

Raport  ProfiAuto 

  • 2019-01-14 13:00

    samochod

    bunny

    Sprowadzałem swojego golfika z de to nie kosztował dużo, zagazowałem i sobie pomykam bezproblemowo. Części oe delph pasują ze średniej półki cenowej więc jest ok.

    skomentujWasi dostawcy

Podobne

Polecane