strona główna Diagnostyka Współczesna diagnostyka pojazdów
2019-04-12, ostatnia aktualizacja 2019-04-12 14:43

Współczesna diagnostyka pojazdów

Fot. Delphi Technologies

Fot. Delphi Technologies

Technologia motoryzacyjna rozwija się obecnie szybciej, niż w jakimkolwiek poprzednim okresie w ciągu ostatnich stu lat. Stale rośnie moc obliczeniowa procesorów i pojawia się wiele nowych funkcji.

Do tej pory układ paliwowy oraz hamulcowy były całkowicie mechaniczne – teraz zostały starannie zintegrowane elektronicznie, by umożliwić obsługiwanie nowych funkcji, takich jak hybrydyzacja oraz aktywne systemy bezpieczeństwa. Aby niezależne warsztaty były w stanie naprawiać te samochody skutecznie i z dobrym zyskiem, zakres i moc narzędzi diagnostycznych, z których korzystają, musi się zwiększyć, dostosowując się do złożoności nowych rozwiązań.

Na przykład przeciętny współczesny samochód: posiada ponad 280 złączy do zarządzania mocą i przekazywania sygnałów, 3100 metrów okablowania oraz 300 parametrów diagnostycznych. Dziś wydaje się to dużo, jednak według obecnych przewidywań do roku 2020 liczba połączeń zwiększy się o 25%, długość kabli osiągnie nawet 5 km, a liczba parametrów diagnostycznych wzrośnie do tysiąca.

Kwestia posiadania odpowiedniego narzędzia diagnostycznego staje się więc kluczowa. Narzędzie diagnostyczne firmy Delphi Technologies, dostępne jako samodzielny tester diagnostyczny, umożliwia technikom przeprowadzenie pełnej diagnostyki w wielu modelach pojazdów różnych marek. Oprócz stosowanego zazwyczaj odczytywania/kasowania kodów usterek oraz ponownego kodowania/aktywacji komponentów, oprogramowanie diagnostyczne posiada wiele intuicyjnych funkcji, takich jak:

  • ISS (inteligentny system skanowania): skanuje pojazd i wyświetla kody usterek z każdego układu. Pozwala to zaoszczędzić czas i zapewnić szybki przegląd bieżącego stanu całego samochodu. Po zakończeniu ISS użytkownicy wybierają konkretny układ kontrolny w celu przeanalizowania wyników.
  • ISI (inteligentny system identyfikacji): identyfikuje i automatycznie wybiera rodzaj sterownika zamontowanego w samochodzie. Gwarantuje to przeprowadzenie sesji diagnostycznej w sposób właściwy i z odpowiednimi parametrami.
  • Rejestrator parametrów rzeczywistych: dzięki niemu użytkownicy mogą zapisywać parametry w czasie rzeczywistym w trakcie jazdy. Po naciśnięciu przycisku wyświetla on konkretny błąd do sprawdzenia po zakończeniu testu drogowego. Jest wyposażony we wbudowaną pamięć, nie potrzebuje więc komputera.
  • Funkcja identyfikacji pojazdu po numerze VIN: inteligentna funkcja oprogramowania DS umożliwiająca użytkownikom dostęp do numeru VIN z poziomu diagnozowanego samochodu. Umożliwia to automatyczny wybór właściwego modelu i roku jego produkcji. Funkcja ta pobiera również kod silnika dla popularnych modeli samochodów.
  • Funkcja raportowania: dzięki niej użytkownicy mogą dodawać kody usterek z wielu różnych sterowników do raportu i wyświetlać wykresy oraz dane w czasie rzeczywistym w celu tworzenia profesjonalnych raportów dla klientów.

Zintegrowana z oprogramowaniem diagnostycznym, ale dostępna również oddzielnie usługa VTI (techniczna baza danych pojazdów) firmy Delphi Technologies zawiera najważniejsze dane serwisowe oraz naprawcze wraz z instrukcjami i procedurami dla wszystkich marek i modeli samochodów. Podczas korzystania z testera diagnostycznego samochód zostaje automatycznie do tej bazy podłączony, dzięki czemu technicy widzą wyłącznie informacje dotyczące pojazdu, nad którym pracują. Te cenne dane umożliwią im szybką identyfikację i przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych napraw, zapewniając przy tym oszczędność czasu i pieniędzy oraz zwiększając retencję klientów.

Narzędzie diagnostyczne Delphi Technologies

Jednak bez względu na to, jak potężne, intuicyjne i łatwe w obsłudze są narzędzia diagnostyczne, najważniejszym elementem w branży serwisowej pozostaje pełne zrozumienie systemów samochodowych i technik wymaganych do ich zdiagnozowania i naprawy. Dlatego Delphi Technologies oferuje kompleksowy program wsparcia, obejmujący między innymi prowadzone przez specjalistów kursy szkoleniowe, infolinię techniczną, wsparcie w terenie, webinaria oraz informacje online (Delphi Diagnostyka lub DelphiAftermarket).Agnieszka Zagórska
Category Manager Engine Management & Service Delphi Technologies Central & Eastern Europe

Tagi

Tester  Diagnostyka 


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane