strona główna Aktualności Używane auta i cofane liczniki
2019-05-15, ostatnia aktualizacja 2019-05-15 13:16

Używane auta i cofane liczniki

Fot. AAA Auto

Fot. AAA Auto

25 maja zacznie obowiązywać nowelizacja prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którą za cofanie liczników będzie groziła kara do 5 lat więzienia (Art. 2 Ustawy z 15 marca 2019 r.). Mimo wprowadzonej zmiany, w Polsce nadal jednak będą oferowane używane samochody z „przekręconymi” licznikami.

Według przedstawicieli firmy AAA Auto nawet 80 proc. używanych pojazdów z importu może mieć zaniżony przebieg.

Zgodnie z ostrożnymi szacunkami, UE traci procederze cofania licznika od 5,6 do 9,6 miliarda euro rocznie. Nieskomplikowana czynność i niewystarczające prawodawstwo czynią ze zmniejszania przebiegu samochodu łatwy sposób na duży zarobek. Większość państw stworzyła już systemy walki z tymi oszustwami. Działają jednak tylko przy założeniu, że pojazd ciągle znajduje się w państwie pierwszej rejestracji. Standardowa praktyka to sprzedaż za granicę – właśnie wtedy najczęściej dochodzi do manipulacji historią pojazdu.

W 2018 roku zostało sprowadzonych do Polski ponad 1 mln używanych samochodów (1 003 290 pojazdów), co oznacza wzrost o 7 proc. w stosunku do 2017 roku. Za 97 proc. importu odpowiadają osoby prywatne. W skali roku oznacza to ogromny napływ aut z cofniętymi licznikami.

Związek Dealerów Samochodów, Stowarzyszenie Komisów i Forum Rynku Samochodów Używanych właśnie wystosowały list do właścicieli i pracowników firm, które zmieniają przebieg liczników samochodowych, aby przestrzegali postanowień zmodyfikowanej ustawy.

Nowe przepisy przewidują, że za zmianę wskazań stanu licznika, ingerencję w prawidłowość pomiaru, dokonanie wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu wbrew przepisom ustawy będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Za oszustwo ma odpowiadać zarówno ten, kto je zleca, jak i wykonawca (na przykład mechanik w warsztacie). Zgodnie z nowelą, właścicielowi samochodu, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy, ma grozić grzywna do 3 tys. zł. Obecnie stacje kontroli pojazdów mają obowiązek przekazywania do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stanu licznika wskazanego podczas obowiązkowego przeglądu technicznego pojazdu. Po wejściu w życie przepisów stacje kontroli będą także przekazywały informacje o wymianie licznika i jego przebiegu podczas odczytu przez diagnostę.

Nowe przepisy przewidują również, że podczas kontroli drogowej funkcjonariusze policji, straży granicznej, inspekcji transportu drogowego, żandarmerii wojskowej i służby celnej będą mieli obowiązek zanotowania aktualnego stanu licznika sprawdzanego samochodu. Następnie informacje te mają trafić do centralnej ewidencji pojazdów. Ma to umożliwić porównanie kolejnych odczytów licznika i łatwiejsze wykrycie oszustów.

Więcej informacji: dziennikustaw.gov.pl/du/2019/870/1

Tagi

Prawo  licznik  oszustwo 

  • 2019-05-17 22:46

    RING

    miyi

    Najlepszy mechanik z jakim miałem styczność w Gdańsku to RING. Robota zawsze wykonana szybko i profesjonalnie. Nigdy nie boję się zostawiać swojego auta pod opieką Pana Bińkowskiego.

    skomentujWasi dostawcy

Podobne

Polecane