2019-06-10, ostatnia aktualizacja 2019-06-10 14:57

Michelin Uptis

Fot. Michelin

Fot. Michelin

Firmy Michelin i General Motors przedstawiły koncepcję bezdętkowych opon nowej generacji, pełniących funkcję koła do samochodów osobowych. Przedsiębiorstwa planują wprowadzić ogumienie o nazwie Michelin Uptis w wybranych modelach aut już w 2024 roku.

„Opona” Michelin Uptis jest zarazem kołem i ogumieniem. Składa się ona ze sztywnej piasty, którą z bieżnikiem łączą elastyczne ramiona w postaci żeber. W ten sposób model Uptis zachowuje wszystkie właściwości standardowej opony (takie jak amortyzacja w czasie jazdy, utrzymywanie trakcji czy odpowiednie hamowanie). Dzięki bezdętkowej konstrukcji użytkownicy nie muszą martwić się przebiciem ani utrzymywaniem prawidłowego ciśnienia w oponie.

Michelin i General Motors rozpoczęły już testy prototypu Michelin Uptis w modelu Chevrolet Bolt EV, a jeszcze w tym roku obie firmy planują start rzeczywistych testów nowego go ogumienia na flocie Chevroletów Bolt EV.

Michelin Uptis wyeliminuje jazdę na oponach napompowanych zbyt słabo (niskie ciśnienie przekłada się na wyższe zużycie paliwa oraz szybsze zużywanie się opon). Badanie zrealizowane przez ośrodek badawczy TNS Polska na zlecenie firmy Michelin pokazuje, że 25 proc. kierowców w ogóle nie kontroluje ciśnienia w oponach, zaś 15 proc. sprawdza je najwyżej raz w roku. Model Uptis pozwoli też zmniejszyć wykorzystanie surowców oraz liczbę odpadów związanych z produkcją nowego ogumienia.

Tagi

Michelin  Opony 


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane