strona główna Aktualności Finał 7. edycji krajowego finału Young Car Mechanic!
2023-06-01, ostatnia aktualizacja 2023-06-01 14:06

Finał 7. edycji krajowego finału Young Car Mechanic!

Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w dziesięciu konkurencjach przygotowanych przez partnerów, topowych dostawców komponentów w branży motoryzacyjnej: Bosch, Continental, Elring, Febi, Mann-Filter, Meyle, Schaeffler, Shell, Varta oraz ZF Aftermarket

Fot. Inter Cars

Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w dziesięciu konkurencjach przygotowanych przez partnerów, topowych dostawców komponentów w branży motoryzacyjnej: Bosch, Continental, Elring, Febi, Mann-Filter, Meyle, Schaeffler, Shell, Varta oraz ZF Aftermarket

Dziesięciu finalistów 20 i 21 maja walczyło o tytuł najlepszego młodego mechanika w Polsce oraz o szansę na reprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Wypracował ją sobie Dominik Fic z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie, który zajął pierwsze miejsce w finale krajowym 7. edycji konkursu Young Car Mechanic. Na drugim miejscu uplasował się Łukasz Stępniewski z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu, a podium zamknął Marcin Król z Zespołu Szkół nr 7 w Katowicach.

Znalezienie się na czołowych pozycjach nie przyszło finalistom łatwo, czego dowodem jest klasyfikacja generalna ze szczegółową punktacją zawodników. Przewaga punktowa w czołówce była niewielka, co tylko dowodzi o poziomie rywalizacji w polskim finale Young Car Mechanic. Poniżej kilka rad udzielonych przez  partnerów akcji młodym adeptom mechaniki samochodowej.

- Przede wszystkim motoryzacja zmienia się niezwykle dynamicznie. Co za tym idzie natłok informacji jest bardzo duży i trudno jest czasem się w tym odnaleźć. Ważne jest, by potrafić odsiać fałszywe informacje od prawdziwych. Sugerowałbym, żeby młodzi ludzie weryfikowali źródła, które są dostępne, nauczyli się filtrować informacje i umiejętnie z nich korzystali. Wiele osób wykonuje coś na pamięć lub na zasadzie prób i błędów, choć dokładne instrukcje są w zasięgu ręki. Wystarczy poszukać tej właściwej informacji technicznej i wykonać krok po kroku czynności według wskazówek, by poprawnie zamontować dany podzespół lub cokolwiek zdiagnozować. Umiejętność korzystania z informacji jest kluczem do prostszej pracy, ale i prostszego życia – Marek Matejkowski, technical services manager w Schaeffler Polska.

- Z pewnością nie powinni się obawiać o to, że nie będą mieć co robić w przyszłości. Era silników spalinowych jeszcze na długo nie zostanie zamknięta. Jak powiedział jeden z uczestników, muszą liczyć na siebie i uczyć się cały czas na bieżąco. Szkoła wskazuje im ewentualny kierunek lub jedynie pokazuje, co mogą zrobić, natomiast to od nich zależy jakiego wyboru dokonają. Powinni być dociekliwi w dążeniu do wiedzy na wielu płaszczyznach, a tych mamy sporo. Od stron internetowych przez specjalistyczne książki, szkolenia, konkursy takie jak Young Car Mechanic, aż po spotkania z dostawcami i porozmawiania, by zdobyć informacje techniczne – Korneliusz Kąkol, sales manager IAM Poland w Elring Polska.

- Moja porada to otwartość i niezamykanie się na wiedzę. Jest to bardzo ważne w tych czasach. Podczas rozmów z zawodowymi mechanikami, oni sami mówią, że ludzie, którzy się nie uczą i nie rozwijają, nie stoją w miejscu, ale się cofają. Motoryzacja zmienia się w bardzo szybko, więc mechanik, który będzie miał zamkniętą głowę na nowinki techniczne, nie będzie w stanie nadążyć za zmieniającą się branżą – Grzegorz Arbajter, ekspert ds. konceptów warsztatowych w ZF Aftermarket.


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2