strona główna Nowości rynkowe DEFA zamiast garażu
2009-11-22, ostatnia aktualizacja 2009-11-22 10:37

DEFA zamiast garażu

Fot. Inter Cars

Fot. Inter Cars

Nie należy do przyjemności skrobanie zamarzniętych szyb, ani rozpoczynanie jazdy samochodem, w którego wnętrzu temperatura spadła poniżej 0°C. Problem ten może rozwiązać zastosowanie postojowego urządzenia grzewczego, zasilanego benzyną lub olejem napędowym. Pojawia się jednak pytanie, czy samochód parkowany co wieczór w tym samym miejscu nie mógłby korzystać z sieci 230V i systemu niezależnego elektrycznego ogrzewania postojowego WarmUp norweskiej firmy DEFA.

Istotną jego zaletą jest możliwość budowania systemu niejako z „klocków”. Podstawę stanowi tu grzałka bloku silnika skonstruowana indywidualnie do konkretnej jednostki napędowej i zapewniająca utrzymanie temperatury silnika (wraz z płynami eksploatacyjnymi) na poziomie +30°C, niezależnie od temperatury zewnętrznej.

Kolejnym elementem jest elektryczny ogrzewacz wnętrza utrzymujący w nim temperaturę +20°C i skutecznie odmrażający szyby.

Dalsza rozbudowa systemu DEFA WarmUp polega na dodaniu automatycznej ładowarki akumulatora, rozpoczynającej pracę natychmiast po podłączeniu zasilania, nawet wtedy, gdy podgrzewanie silnika i wnętrza pojazdu jest wyłączone.

Wyposażenie systemu w programator sterujący całością systemu sprawia, że staje się on całkowicie bezobsługowy. Programator umożliwia takie sterowanie pracą układu, by niezależnie od temperatury otoczenia pojazd został podgrzany na odpowiednią godzinę, a akumulatory były w pełni naładowane przy minimalnym poborze energii elektrycznej.

Decydując się na montaż ogrzewania spalinowego do samochodu osobowego lub dostawczego możemy liczyć się z wydatkiem rzędu 3500-4500 złotych. Podstawowy System DEFA zawierający grzałkę silnika wraz z kompletem przewodów kosztuje około 600 złotych. Kompletny system ogrzewania postojowego DEFA WarmUp ze sterowaniem umieszczonym w kabinie wyposażony dodatkowo w ładowarkę akumulatora to koszt około 2000 złotych wraz z montażem.

Poza tym przy założeniu, że w roku jest średnio 150 dni z temperaturą poniżej +5?C oszczędności z tytułu eksploatacji ogrzewania postojowego DEFA sięgać mogą do 1300 zł rocznie w porównaniu z ogrzewaczem benzynowym oraz do 700 zł rocznie w porównaniu z ogrzewaczem na olej napędowy.

Piotr Bok, Inter Cars


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2