strona główna Aktualności Bosch: produkcja półprzewodników
2019-10-25, ostatnia aktualizacja 2019-10-25 09:27

Bosch: produkcja półprzewodników

Fot. Bosch

Fot. Bosch

Nie ma obecnie samochodów, w których nie stosowano by półprzewodnikowe układy scalone. Ponad 50 tego typu układów znajduje się w każdym pojeździe.

Nowe mikrochipy na bazie węglika krzemu (SiC), produkowane przez firmę Bosch, przyczynią się do rozwoju elektromobilności. W porównaniu do stosowanych dotychczas układów krzemowych chipy na bazie SiC charakteryzują się lepszym przewodnictwem elektrycznym. Umożliwia to wyższe częstotliwości przełączania i ogranicza straty energii w postaci ciepła.

Układy elektroniczne na bazie SiC pozwalają ograniczyć straty energii o 50%. Przekłada się to na większą wydajność pracy elektroniki mocy i zwiększenie ilości energii przekazywanej do silnika, co zwiększa zasięg pojazdu. Na jednym cyklu ładowania akumulatora kierowcy mogą przejechać dystans do 6% dłuższy.

Bosch jest jedyną firmą z branży motoryzacyjnej, która zajmuje się także produkcją układów scalonych. Oprócz półprzewodnikowych elementów mocy Bosch wytwarza także mikrosystemy elektromechaniczne (MEMS) oraz układy ASIC zaprojektowane do realizacji konkretnych zadań.

Przedsiębiorstwo ma dwa zakłady produkujące układy scalone: jeden działa w Reutlingen, a drugi jest budowany w Dreźnie. Bosch zainwestuje w niego około 1 mld euro; jest to największa jak dotąd pojedyncza inwestycja w historii koncernu. Hale zakładu są obecnie wyposażane w sprzęt. Produkcja ma się rozpocząć wiosną 2020 roku.

Do wytwarzania układów scalonych będą wykorzystywane wafle półprzewodnikowe o średnicy 300 mm. Da się z nich wykonać więcej chipów niż w przypadku układów scalonych produkowanych w technologii 150 i 200 mm. Te technologie są wykorzystywane w fabryce Boscha w Reutlingen, która w przyszłości będzie produkować także nowe układy scalone na bazie SiC.


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2