strona główna Aktualności Zabezpieczenia aut elektrycznych
2019-10-30, ostatnia aktualizacja 2019-10-30 10:36

Zabezpieczenia aut elektrycznych

Fot. Bosch

Fot. Bosch

Samochody elektryczne, podobnie jak te z napędem konwencjonalnym, są wyposażone w szereg zabezpieczeń. Aby po wypadku nie doszło do porażenia prądem czy to pasażerów, czy osób postronnych, stosowane są układy scalone półprzewodnikowe (mikrochipy) Boscha.

Specjalnie zaprojektowane układy w ciągu ułamków sekund odcinają zasilanie w pojeździe. Umożliwiają tym samym sprawną pracę służbom ratunkowym i zapewniają bezpieczeństwo pasażerom oraz osobom udzielającym pierwszej pomocy.

Układy scalone Boscha są częścią specjalnych systemów zabezpieczeń stosowanych przez producentów samochodów. W razie wypadku umożliwiają one niezawodne odłączenie akumulatora.

Akumulatory samochodów z napędem hybrydowym lub elektrycznym generują napięcia rzędu 400 do 800 woltów. Aby pasażerowie takich pojazdów, służby ratunkowe lub osoby udzielające pierwszej pomocy nie były narażone na kontakt z elementami przewodzącymi prąd, stosuje się układy, które automatycznie odłączają wysokonapięciowy akumulator pojazdu. Układy te są częścią pirotechnicznych systemów bezpieczeństwa akumulatorów zwanych także bezpiecznikami pirotechnicznymi (Pyrofuse). W razie wypadku systemy te za pomocą małych ładunków wybuchowych niszczą całe fragmenty przewodów podłączonych do akumulatora wysokonapięciowego, szybko i skutecznie odcinając zasilanie.

Układ scalony CG912 Boscha został zaprojektowany w celu otwierania poduszek powietrznych. Obecnie wykorzystywany jest także w autach elektrycznych.


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2