strona główna Wywiady Asmet wczoraj i dziś
2019-10-29, ostatnia aktualizacja 2019-10-29 14:42

Asmet wczoraj i dziś

Rozmowa z Krzysztofem Jułkowskim – prezesem Asmet

Jak rozwijała się firma Asmet?

Historia naszej firmy sięga lat 80. ubiegłego wieku, kiedy pan Andrzej Szarski wraz ze wspólnikiem założyli w miejscowości Czersk niewielkie przedsiębiorstwo. Z początku jego działalność ograniczała się do prostej produkcji blach karoseryjnych przeznaczonych do samochodów krajowych, tj. Fiata i Nysy, a w zakładzie pracowało zaledwie kilka osób. W 1989 r. w miejsce dotychczasowej firmy p. Andrzej Szarski już samodzielnie utworzył Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Asmet. Nowo powstały podmiot skupił się wyłącznie na produkcji tłumików, dystrybuowanych poprzez sieć okolicznych sklepów motoryzacyjnych i warsztatów samochodowych.

Kiedy na początku lat 90. Polacy zaczęli masowo sprowadzać auta zachodnie, produkcja Asmetu została rozszerzona o tłumiki i rury do samochodów zagranicznych. Rosnący popyt na elementy układu wydechowego sprzyjał sukcesywnemu rozwojowi firmy: zatrudnienie wzrosło do kilkudziesięciu pracowników, a rynek zbytu sięgnął południowych regionów kraju, zaczęła powstawać też sieć dystrybucji. W roku 1995 przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę z o.o., której prezesem został jej właściciel.

Asmet ma zatem za sobą ponad 30 lat doświadczenia i ciągłego rozwoju jako przedsiębiorstwo. Obecnie zatrudnia około 200 pracowników. Działa na rynkach krajowych, jak i zagranicznych, nieustannie poszerzając krąg swojej działalności.

Zakład produkcyjny w Czersku

Przez te lata rozbudowywana była fabryka w Czersku, a kiedy pojawiły się ograniczenia lokalizacyjne, firma rozwinęła działalność w miejscowości Ględowo koło Człuchowa. Mieszczą się tam dwa zakłady produkcyjne, w których produkowaną są części stosowane przy pierwszym montażu.

Jakie są główne filary działalności firmy Asmet?

Nasza działalność oparta jest na trzech różnych segmentach. Najstarszym, od którego przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność, jest produkcja części zamiennych. Oferta marki Asmet obejmuje ponad 1200 referencji i składa się głównie z tłumików oraz rur do układów wydechowych samochodów osobowych i dostawczych. Co ważne, nasz asortyment dostępny jest praktycznie „od ręki” poprzez rozbudowaną sieć dystrybucji. Szybką realizację zamówień zapewnia wielopoziomowy magazyn, który jest optymalizowany proporcjonalnie do zapotrzebowania ze strony naszych klientów.

Części stosowane przy pierwszym montażu są produkowane w Ględowie koło Człuchowa

Mając na uwadze, że konkurencja wśród producentów części zamiennych jest bardzo duża, a według przewidywań rynek ten w przyszłości ma systematycznie się zmniejszać, przedsiębiorstwo aktywnie działa także w segmencie wyrobów przeznaczonych na pierwszy montaż OE oraz części serwisowych OES do samochodów użytkowych. Jest to bardzo wymagająca produkcja, ale mamy w tym zakresie coraz większe doświadczenie, a i same wyroby cieszą się zainteresowaniem klientów.

Szybką realizację zamówień zapewnia wielopoziomowy magazyn

Ostatnim, najmniejszym, ale zarazem dobrze rozwijającym się segmentem, w którym wykazujemy się aktywnością, jest produkcja wyrobów przeznaczonych do maszyn budowlanych, drogowych i rolniczych, zlecanych nam przez przez klientów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Jak można określić misję przedsiębiorstwa?

Jesteśmy świadomi, w jak ekstremalnych warunkach pracuje układ wydechowy pojazdów oraz tego, jak wymiernie jakość jego produkcji wpływa na poprawę bezpieczeństwa jazdy. Jest to zarazem czynnik decydujący o satysfakcji klienta, dlatego skupiamy się na dostarczeniu produktów homologowanych, charakteryzujących się wysokimi parametrami wytrzymałości, jakości, bezpieczeństwa i ekologii.

Części do układów wydechowych mają 30-miesięczną gwarancję, która obowiązuje od daty sprzedaży

Potwierdzeniem, że nasze działania przynoszą zamierzone efekty, są certyfikaty jakości ISO 9001, IATF 16949 oraz certyfikat środowiskowy ISO 14001, który jest formalnym gwarantem naszej troski o środowisko. Dbamy o nie poprzez odpowiedzialne i świadome stosowanie polityki środowiskowej, jak również produkując ekologiczne wyroby, ze sprawdzonych i atestowanych materiałów bezpiecznych w użytkowaniu.

Asmet ma ponad 30 lat doświadczenia i ciągłego rozwoju jako przedsiębiorstwo. Obecnie zatrudnia około 200 pracowników

Od początku istnienia firma inwestuje w specjalistyczny park maszynowy i nowoczesne technologie obróbki materiału. Procesy produkcyjne na wielu stanowiskach są zautomatyzowane, co zapewnia powtarzalność wytwarzanych wyrobów, a tym samym – wysoką precyzję wykonania. Mimo to wszystkie etapy produkcji podlegają szczegółowej kontroli i weryfikacji, tak aby wyeliminować wadliwe elementy. Asmet znany jest też z wdrażania zamienników tłumików oryginalnych, charakteryzujących się nietypowymi konstrukcjami i kształtami. Nie jesteśmy idealni, ale doskonalimy się i staramy się naprawiać popełnione błędy.

Czy wymagania narzucane przez organizacje normalizacyjne są jedynymi, które musicie spełniać?

W przypadku produkcji tłumików na niezależny rynek motoryzacyjny obowiązuje Prawo o ruchu drogowym, powszechnie zwane Kodeksem drogowym, które „zakazuje wprowadzania do obrotu nowego przedmiotu wyposażenia lub części bez wymaganego odpowiednio świadectwa homologacji albo zezwolenia na dopuszczenie do obrotu”. Zatem producent i dystrybutor w ogólnej trosce o użytkowników, nie wspominając o sankcjach ustawowych, powinni zadbać o to, aby wprowadzać do obrotu produkty zgodnie z obowiązującymi przepisami. Asmet dba o to, żeby dostarczać właśnie takie wyroby. Generalnie, tłumiki wydechu, katalizatory i filtry cząstek stałych zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 28.09.2005 r. należą do części, których ponowne montowanie i użycie jest zabronione, gdyż zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko. Nasza świadomość w tej kwestii jest coraz lepsza, bo warto dbać o środowisko naturalne i własne zdrowie.

Tagi

Asmet  wywiad 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2