strona główna Serwisowanie ogumienia Dlaczego ogumienie sezonowe?
2020-09-14, ostatnia aktualizacja 2020-09-14 06:00

Dlaczego ogumienie sezonowe?

Fot. Continental

Fot. Continental

Aż 94% polskich kierowców zmienia opony na zimowe, choć w Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany ogumienia*. Większość z nas jednak zdaje sobie sprawę, w jak istotnym stopniu wpływa to na bezpieczeństwo jazdy.

Wyniki badań wskazują, że większość kierowców jeżdżących po polskich drogach jest świadoma zalet wynikających z jazdy na ogumieniu dostosowanym do pory roku. Opony sezonowe zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy w warunkach atmosferycznych i drogowych, do których zostały przystosowane.

Opona zimowa o wysokiej jakości zapewnia optymalne właściwości jezdne podczas jazdy w niskich temperaturach, po śniegu, błocie pośniegowym czy w czasie gołoledzi. Natomiast ogumienie letnie wykazuje najlepsze właściwości na suchej oraz mokrej nawierzchni w okresie letnim.

Dwa komplety opon na cały rok

Klimat Polski charakteryzuje się dużą zmiennością pogody za sprawą oddziaływania czynników klimatu zarówno morskiego (od zachodu), jak i lądowego (od wschodu). Większy wpływ klimatu lądowego oznacza np. suche, upalne lato albo mroźną zimę. Z kolei deszczowe lato jest efektem oddziaływania klimatu morskiego. Wartości średniej rocznej temperatury powietrza wahają się od nieco powyżej 5°C do około 9°C.

Charakterystyczną cechą klimatu Polski jest także wyraźny podział na okres zimowy i letni. Pierwszy trwa od listopada do kwietnia – średnia miesięczna temperatura powietrza w Polsce w tych miesiącach jest poniżej 7°C. Kwiecień, zgodnie ze starym porzekadłem, przeplata lato i zimę, więc nierzadko w ramach jednej doby mamy dość drastyczne zmiany pogody.

W ubiegłym roku, w kwietniu, temperatura utrzymała się na poziomie 7,1°C, co według firmy Continental – producenta opon i wiodącego dostawcy dla branży motoryzacyjnej – stanowi granicę wymiany opon sezonowych. Z kolei od maja do października w 2017 roku panował sezon, w którym doskonale sprawdzają się opony letnie.

Co więcej, według wieloletnich danych klimatycznych IMGW opady deszczu i śniegu w Polsce występują przez niemal sześć miesięcy – w związku z tym jazda na oponach letnich przez cały rok jest bardzo niebezpieczna. Już w temperaturze 6°C, na mokrej nawierzchni droga hamowania od prędkości 80 km/h do zatrzymania pojazdu jest na oponach zimowych krótsza o 7 metrów w stosunku do opon letnich. Na zaśnieżonej drodze i dla prędkości 48 km/h ta różnica wynosi aż 31 metrów!

Za bezpieczeństwem stoi technologia

Oponę letnią charakteryzuje większa zawartość kauczuku syntetycznego w stosunku do naturalnego, co przekłada się na większą sztywność mieszanki. Jest to konieczne ze względu na zakres temperatur, w jakich pracuje ogumienie letnie. W wysokich temperaturach musi ono zapewnić optymalną przyczepność zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Kiedy jednak temperatura spada poniżej 7°C, mieszanka letnia traci elastyczność. Im niższa jest temperatura, tym twardsza staje się opona letnia, co z kolei przekłada się na słabsze jej przyleganie do podłoża, gorsze przenoszenie sił przyspieszania i wydłużenie drogi hamowania.

W przypadku ogumienia zimowego odpowiednia mieszanka zapewnia elastyczność gumy przy temperaturach poniżej 7°C.

Widoczna różnica pomiędzy oponami sezonowymi to także rzeźba bieżnika. W ogumieniu zimowym bieżnik ma wiele lameli, co ułatwia przejazd po nawierzchni pokrytej błotem pośniegowym lub śniegiem. Z kolei bieżnik opon letnich jest tak zaprojektowany, aby skutecznie odprowadzać wodę, lecz ze śniegiem lub błotem pośniegowym już tak dobrze sobie nie radzi.

Kwestia opłacalności

Opony są jedynym elementem, który łączy samochód z nawierzchnią. Sezonowe ogumienie o wysokiej jakości zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, a co za tym idzie – ogranicza ryzyko wypadku. Dlatego zakupu opon sezonowych nie należy traktować jako luksusowego wydatku, lecz jako inwestycję w bezpieczeństwo – własne, swojej rodziny i innych uczestników ruchu drogowego. Aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo oraz doskonałe osiągi w każdej sytuacji na drodze, Continental zaleca stosowanie opon letnich latem i opon zimowych zimą, ponieważ w tej firmie sezon na bezpieczeństwo trwa cały rok!

Zgodnie z Raportem Komisji Europejskiej używanie opon zimowych w okresie zimowym zmniejsza ryzyko wypadku aż o 46%! Dlatego jednym z celów firmy Continental jest zwiększenie świadomości kierowców na temat tego, że jazda na oponach sezonowych, dostosowanych do panujących warunków atmosferycznych, ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Firma od wielu lat projektuje zaawansowane technologicznie opony sezonowe oraz wdraża rozwiązania, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Swoją strategię działania w tym obszarze zawarła w Wizji Zero – wspieranej przez innowacje Continental. Zakłada ona całkowite wyeliminowanie wypadków drogowych.

* Badanie przeprowadzono w ostatnim tygodniu grudnia 2016 r. i pierwszym tygodniu stycznia 2017 r. przez rzez Ośrodek Badań Opinii Adama Kowalskiego OBOAK. W badaniu wzięło udział 10 stacji diagnostycznych: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Bielsku-Białej, Tarnowie, Zgierzu, Olsztynie, Zamościu i Pile. Diagności sprawdzili w sumie 732 pojazdy osobowe, które w tym czasie przechodziły obowiązkowe badanie techniczne.Łukasz Kusiak
Product Manager Continental Opony Polska 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecanever. 2023