strona główna Ciekawostki Bezpiecznie z ładunkiem - jak załadować przyczepkę?
2022-06-01, ostatnia aktualizacja 2022-06-01 15:31

Bezpiecznie z ładunkiem - jak załadować przyczepkę?

Przed załadowaniem przyczepki warto sprawdzić w dokumentach pojazdu i przyczepki jak ciężki ładunek możemy transportować

Fot. Steinhof

Przed załadowaniem przyczepki warto sprawdzić w dokumentach pojazdu i przyczepki jak ciężki ładunek możemy transportować

Rozłożenie ładunku w przyczepce ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Firma Steinhof przypomina zasady transportu, o których bezwzględnie należy pamiętać.

Kierowcy pojazdów ciężarowych przechodzą specjalne kursy z zakresu prawidłowego rozmieszczania ładunków w przyczepach i naczepach, ponieważ odstępstwa mogą spowodować nawet tzw. „zagrożenie w ruchu lądowym”. Firma Steinhof przypomina o najważniejszych zasadach, które przydadzą się także użytkownikom samochodów osobowych z przyczepką. Trzeba pamiętać, że nad takim „małym zestawem” także można stracić kontrolę, a efekty tego mogą być opłakane w skutkach.

Bez przesady
Należy zacząć od maksymalnej masy ładunku – wynika ona ze specyfikacji przyczepki, łącznej masy zestawu pojazdu i przyczepki oraz kategorii prawa jazdy. Istotne są także parametry haka, ale zakładamy, że został on prawidłowo dobrany przez montażystę, więc powinien spełniać kodeksowe wymogi.

Uwaga na deszcz!
Transportując takie materiały jak np. piasek lub drewno, należy je zabezpieczać przed deszczem. W razie ulewy przewożony materiał nasiąka i jeśli jako suchy był już na granicy ładowności, jako mokry może tę ładowność przekroczyć.

Jak najniżej
Podstawową zasadą jest maksymalnie obniżenie środka ciężkości przyczepki. Oznacza to, że w miarę możliwości ładunek należy rozkładać po całej dostępnej powierzchni, a nie na wysokość.

Równomiernie
Ładunek należy rozkładać równomiernie. Jeśli znajdzie się maksymalnie z tyłu lub maksymalnie z przodu przyczepki, będzie „podnosił ” lub „wciskał w dół” hak holowniczy. Generalnie przyczepka powinna być załadowana tak, żeby po parkingu dało się ją utrzymać w pozycji poziomej za dyszel i ręcznie nałożyć na hak holowniczy.
Dociążenie lub odciążenie haka ma wpływ na prowadzenie się samochodu. Będzie to szczególnie odczuwalne na śliskich nawierzchniach.

Nacisk na hak
Bardzo często korzystają z tego miłośnicy caravaningu często korzystają z prostych przyrządów do pomiaru nacisku na hak. Wyposażenie pakowane do przyczepy musi być równomiernie rozłożone w szafkach, właśnie z uwzględnieniem nacisku na hak.
Prawidłowe zamocowanie ładunku
Tym co stabilizuje ładunek w przyczepie jest… tarcie pomiędzy ładunkiem a podłogą przyczepy. Właśnie z tego powodu ładunki zwykle przypina się pasami i dociska nimi do podłogi, aby zwiększyć tarcie i zminimalizować ryzyko przesuwania się ładunku podczas jazdy. I tu pojawia się pierwszy wniosek – zawsze przed wykorzystaniem przyczepki należy upewnić się, że na wyposażeniu pojazdu znajdują się pasy umożliwiające stabilizowanie ładunku.
Bardzo pomocne mogą okazać się podkładki cierne umieszczane między ładunkiem, a podłogą przyczepki.
Przeszkodą będzie natomiast brudna podłoga – zanieczyszczenia mogą się okazać materiałem poślizgowym, który będzie ułatwiał przesuwanie się ładunku.

Prawidłowe zabezpieczenie ładunku
Zawartość przyczepki powinna na niej bezpiecznie pozostać podczas całej trasy niezależnie od prędkości jazdy lub warunków pogodowych. Drobne rzeczy muszą być zabezpieczone tak, aby nie wypadały – np. na inne pojazdy jadące z tyłu.

Transport wody w zbiornikach

Popularne „mauzery”, czyli zbiorniki na wodę wykorzystywane bardzo często na placach budów domów jednorodzinnych można przewozić przyczepką. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy ktoś chce przewieźć taki zbiornik wypełniony w całości lub w części. Po pierwsze należy pamiętać, że mieści on 1000 l wody, więc należy się upewnić czy parametry zestawu oraz kategoria prawa jazdy na to pozwalają, po drugie woda może zdestabilizować zestaw. Zbiornik wypełniony do maksimum może przeciążyć przyczepkę lub zestaw. Zbiornik wypełniony np. w połowie zazwyczaj nie przeciąży, ale wówczas pojawia się inne zjawisko – falowanie wody podczas hamowania lub na szybko pokonywanych zakrętach. Podczas dojazdu do skrzyżowania samochód może wręcz zostać wypchnięty na pasy przez „bujającą się” wodę. Na zakrętach przyczepa może się przewrócić.

Mając to na uwadze, należy albo tankować zbiornik do pełna, albo w części, ale wówczas zachowywać szczególną ostrożność podczas jazdy.
Niezbędne jest także odpowiednie zamocowanie zbiornika na przyczepce. Wypełniony w połowie zbiornik, postawiony luźno na podłodze przyczepki staje się szczególnie niebezpiecznym ładunkiem.
Przed załadowaniem przyczepki warto sprawdzić w dokumentach pojazdu i przyczepki jak ciężki ładunek możemy transportować oraz to, czy mamy odpowiednie uprawnienia do prowadzenia takiego zestawu.
Ważna jest także kontrola ciśnienia w jej ogumieniu. Odchylenia od normy drastycznie wpływają na pogorszenie się właściwości jezdnych.

Tagi

Steinhof  hak 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2