strona główna Wydarzenia Denso nagrodzone za opracowanie i rozpowszechnianie kodu QR
2023-01-31, ostatnia aktualizacja 2023-01-31 11:49

Denso nagrodzone za opracowanie i rozpowszechnianie kodu QR

Fot. Denso

Korporacja Denso otrzymała nagrodę IEEE Corporate Innovation Award za opracowanie kodu QR i rozpowszechnianie jego globalnego zastosowania.  IEEE – The Institute of Electrical and Electronics Engineers, Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników – jest największym międzynarodowym stowarzyszeniem inżynierii elektrycznej i elektronicznej, zrzeszającym ponad 400 000 członków w ponad 160 krajach.

Należy ona do najbardziej prestiżowych nagród technicznych na świecie, ustanowiona przez IEEE w 1985 roku i jest przyznawana organizacjom, które wywarły znaczący globalny wpływ dzięki innowacyjnym technologiom i produktom oraz przyczyniły się do rozwoju inżynierii elektrycznej i elektronicznej. Denso jest jedną z zaledwie sześciu japońskich firm, które ją otrzymały.

Kod QR został opracowany w 1994 roku przez dział inżynierii Denso (obecnie Denso WAVE) jako łatwy do odczytania zapis, który może przechowywać dużą ilość informacji. Innowacyjny, dwuwymiarowy kod może przechowywać około 200 razy więcej niż kody kreskowe i być odczytywany z dużą prędkością. Denso zaczęło używać kodu głównie do zarządzania stanami magazynowymi w swoich zakładach produkcyjnych, a później bezpłatnie udostępniło patent, umożliwiając rozpowszechnienie kodu QR na całym świecie.

Na początku XXI wieku kod QR stał się znany ogółowi społeczeństwa wraz z rosnącym wykorzystaniem telefonów komórkowych wyposażonych w aparaty fotograficzne. Obecnie jest szeroko stosowany w wielu codziennych zastosowaniach, w tym w biletach elektronicznych i płatnościach bezgotówkowych. W 2020 r. kod QR został uznany za kamień milowy IEEE.

28 lat po wynalezieniu, Denso WAVE kontynuuje rozwój kodu QR, opracowując nowe funkcjonalności. Przykładowo, kod SQRC może przenosić dwa rodzaje danych (publiczne i prywatne) w jednym kodzie; Face Authentication SQRC może przekształcić charakterystyczne cechy twarzy w kod QR.

Frame QR zapewnia z kolei większą elastyczność podczas projektowania. Kody pomagają w identyfikacji osób, zapobieganiu podrabiania i fałszowania informacji oraz generowaniu biletów elektronicznych. Tym samym Denso pozostaje zaangażowane w rozwój innowacyjnych technologii, które przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa i przemysłu.

Więcej informacji o innowacyjnych rozwiązaniach DENSO można znaleźć na stronie www.denso-am.eu/pl.

Różne rodzaje kodów QR

 

Tagi

Denso  Kod QR  

Wasi dostawcy

Podobne

Polecanever. 2023