strona główna Ciekawostki Ewolucja samochodowych odświeżaczy zapachowych
2023-06-07, ostatnia aktualizacja 2023-06-07 12:56

Motoryzacyjna aromatyzacja

Ewolucja samochodowych odświeżaczy zapachowych

ELiX

Odświeżacz zapachowy jest jednym z najpopularniejszych akcesoriów dokupowanych systematycznie do samochodu. Waldemar Stasiak, właściciel firmy ELiX wskazuje na najważniejsze rozwiązania historyczne i współczesne w tej branży oraz nakreśla najnowsze kierunki rozwoju „motoryzacyjnej aromatyzacji”.

Dawno temu, popularne samochody wydzielały dość mocne, techniczne zapachy. Każdy, kto pamięta czasy Malucha, Dużego Fiata czy Poloneza pamięta także „aromat” ich fabrycznej konserwacji, która nie była zbyt skuteczna, ale za to wylewała się pod wpływem ciepła z profili drzwiowych. W większości przypadków kierowcom zależało wyłącznie na tym, aby przykryć czymś te nieprzyjemne nuty. Zapach musiał być zatem intensywny i podawany w hurtowych ilościach. Powszechną praktyką było stosowanie pokojowych aromatów w postaci płynów rozlewanych na dywaniki, atomizerów czy dezodorantów.

Oczywiście posiadacze droższych, zachodnich samochodów nie mieli takich problemów, ale oni także odczuwali dość mocno zapach tworzyw, tapicerek, czasami naturalnej skóry, więc również korzystali z odświeżaczy, tyle że nieco dyskretniej.

Choinki i nie tylko
Bardzo szybko rynkowym hitem okazały się zapachowe zawieszki na lusterka. I tu właśnie pojawia się wątek drzewa. Nie wszyscy wiedzą, ale charakterystyczny motyw „choinki” jest zastrzeżony przez jedną z najstarszych firm w tej branży. Z tego powodu konkurencyjni producenci oferujący zawieszki zapachowe, do dziś nadają im inne kształty.

Flakoniki
Krokiem przełomowym było wprowadzenie na rynek zapachów we flakonikach z płynem. W dwóch wersjach: do zamontowania na kratce wentylacyjnej oraz do podwieszenia pod lusterkiem. Wersje do zawieszenia pod lusterko miały zakrętki wykonane ze specjalnego drewna, które „wypijało” powolutku płyn rozprowadzając aromat po wnętrzu. Takie rozwiązanie spotkało się z gorącym przyjęciem kierowców, którym choinki zapachowe zaczynały się już nudzić lub kojarzyć negatywnie z postojami starych, zaniedbanych taksówek.

Zapachy we flakonikach otworzyły nowe możliwości w zakresie gamy aromatów, ich dozowania i przechowywania. Do dziś mają swoich wiernych zwolenników, ponieważ szklany flakonik umożliwia producentom wygodną aplikację najwyższej jakości płynów.

Oczywiście w trakcie użytkowania należy uważać, aby płyn nie rozlał się, ponieważ może uszkodzić tworzywa sztuczne na desce rozdzielczej. Dotyczy to szczególnie tych flakoników, które montuje się w kratkach wentylacyjnych. Mając to na uwadze, producenci szukali kolejnych rozwiązań...

Żele i olejki
Wielu zwolenników mają zapachy w formie żelu zgromadzonego w puszce lub zbiorniczkach o mniejszej pojemności. Otwarcie wieczka lub odsłonięcie warstwy przepuszczalnej powoduje wysychanie żelu i uwalnianie się aromatu. Zamiast żelu substancją nośną dla zapachu może być także olej.

Polimery
W 2014 roku ELiX, jako jedna z pierwszych firm wprowadziła do produkcji odświeżacze w postaci polimerów nasączonych zapachem. Rozwiązanie to zostało bardzo dobrze przyjęte przez rynek i cieszy się rosnącą popularnością. Obecna technologia sprawia, że zapachy te uwalniają się w sposób stabilny przez długi czas. Polimery pozwalają także na lepszą kontrolę nad intensywnością zapachu. Nośniki polimerowe są lekkie i małe, więc można je mocować w dowolnym miejscu – na kratce nawiewu, na lusterku, osłonie przeciwsłonecznej, czy po prostu położyć gdzieś na tunelu środkowym.

Polimery zamontowane w kratce wentylacyjnej uwalniają zapach głównie podczas jazdy, czyli wtedy, kiedy jest to potrzebne. Co ważne - są ?znacznie bezpieczniejsze od ?flakoników, ponieważ nic się nie może z nich wylać.

Inne rozwiązania
Posiadacze większych pojazdów cenią sobie słoiczki z elastycznymi kulkami nasączonymi aromatem. Jakąś część rynku zajmują także saszetki zapachowe zawierające suchą mieszankę ziół lub inne komponenty.

Ekologiczne podejście ELiX
Nie jest tajemnicą, że w branży odświeżaczy powietrza przetwarza się dość dużo tworzyw sztucznych, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Na szczęście producentom zależy na tworzeniu produktów przyjaznych dla planety. W miarę możliwości korzystają zatem z materiałów organicznych i angażują się w programy recyklingu. Firma ELiX również bardzo poważnie podchodzi do tego tematu i… zbiera więcej plastiku niż produkuje. Jest to możliwe dzięki przystąpieniu do programu PlasticBank. W jego ramach od każdego zakupionego produktu ELiX do PlasticBank odprowadzana jest kwota, która pozwala na zebranie i przetworzenie 3 plastikowych butelek.

Aromatyczne podróże
Rynek samochodowych odświeżaczy powietrza dynamicznie się rozwija. Korzysta z nowych technologii i odpowiada na zmieniające się preferencje kierowców. Odświeżacze przeszły długą drogę - od intensywnych, technicznych zapachów do bardziej subtelnych i przyjemnych aromatów.

Rozwój samochodowych odświeżaczy powietrza to nie tylko technologiczne innowacje, ale także zmiana podejścia do tworzenia przyjemnej atmosfery wewnątrz pojazdu. Dzięki różnorodnym formom i aromatom, podróżowanie staje się jeszcze bardziej satysfakcjonujące dla zmysłów.

Podsumowując, samochodowe odświeżacze powietrza są nieodłącznym elementem współczesnego stylu podróżowania. Oferują one nie tylko funkcjonalność w postaci usuwania nieprzyjemnych zapachów, ale także tworzą atmosferę, która wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Wybierając odpowiednią formę i aromat, możemy stworzyć spersonalizowaną przestrzeń wewnątrz pojazdu, która sprawi, że każda podróż będzie jeszcze bardziej przyjemna.

Tagi

ELiX 


 

Wasi dostawcy


Polecane


ver. 2023#2