strona główna Informacje UFI Filters w pojazdach z ogniwami paliwowymi
2023-06-23, ostatnia aktualizacja 2023-06-23 14:21

UFI Filters w pojazdach z ogniwami paliwowymi

Fot. UFI

Firma UFI Filters specjalizująca się  w dziedzinie filtracji i zarządzania termicznego została wybrana na dostawcę modułu katodowej filtracji powietrza do samochodu Changan Deep Blue SL03 – pierwszego seryjnie produkowanego w Chinach pojazdu napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi.

W ubiegłym roku wprowadzony został na rynek pojazd elektryczny Changan Deep Blue SL03, a tego lata pojawi się również wersja z napędem wodorowym. Samochód będzie wyposażony w system ogniw paliwowych Shenli Technology o mocy 55 kW i będzie mógł osiągnąć wysoki współczynnik wytwarzania energii wynoszący 20,5 kWh na kg wodoru (wydajność konwersji energii wodoru >60%). Zasięg pojazdu będzie wynosić 730 km w normalnych warunkach jazdy.

W przypadku standardów przewidzianych dla pojazdów lekkich w Chinach (CLTC - China Light-Duty Vehicle Test Cycle) zużycie wodoru wynosi zaledwie 0,65 kg na 100 km, a ultraszybkie tankowanie można przeprowadzić zaledwie w 3 minuty. System akumulatorów charakteryzuje się długą żywotnością wynoszącą 10 000 godzin, a spadek wydajności wynosi <10%.

Układ dolotowy powietrza do ogniwa paliwowego w Changan Deep Blue SL03 został opracowany przez UFI Group w centrum badawczym i zakładzie produkcyjnym Sofima Automotive Filter Co, Ltd. w Szanghaju. Kompletny moduł składa się z rury dolotowej powietrza, filtra powietrza i rury wylotu powietrza. Produkt należy do gamy katodowych systemów filtracji projektowanych i produkowanych przez UFI Filters o nazwie Super Adsorber.

Obecnie dostępne są na rynku systemy ogniw paliwowych z membraną do wymiany protonów (PEMFC). Zanieczyszczenia i szkodliwe gazy w powietrzu, takie jak SOX, NOX, H2S, CO, mogą znacząco wpłynąć na wydajność i żywotność ogniw. Dlatego od 2017 r. firma UFI Filters opracowuje technologie związane z wykorzystaniem wodoru w ogniwach paliwowych i kwestią filtracji, produkując panelowe katodowe filtry powietrza lub cylindryczne wkłady z funkcją podwójnej filtracji. Pierwsza warstwa, wykonana z mediów syntetycznych, działa jako fizyczna bariera dla cząstek stałych. Druga warstwa, wykonana z włókniny z domieszką węgla aktywnego, ma za zadanie pochłaniać zanieczyszczenia gazowe. Filtr powietrza katodowego Super Adsorber opracowany dla Changan jest filtrem panelowym o oporze przepływu wynoszącym prawie 2 kPa i zdolności zatrzymywania pyłu powyżej 180 g.

Tagi

Filtr  UFI  

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2