strona główna Wyposażenie Automatyczna diagnoza - Hella Gutmann stawia krok ku przyszłości
2023-11-30, ostatnia aktualizacja 2023-11-30 12:05

Automatyczna diagnoza - Hella Gutmann stawia krok ku przyszłości

Wyniki są analizowane przy użyciu sztucznej inteligencji i technicznego know-how Hella Gutmann

Hella Gutmann

Wyniki są analizowane przy użyciu sztucznej inteligencji i technicznego know-how Hella Gutmann

Wraz ze wzrostem różnorodności typów silników i mnogością systemów oraz sterowników stale wzrasta również złożoność diagnostyki. Wiadomo, że diagnoza może być czasochłonna, a częste wątpliwości utrudniają znalezienie przyczyny niesprawności.

Zdarza się, że jeden i ten sam kod usterki zostanie przypisany do różnych zdarzeń albo lista zapisanych usterek jest tak długa, że można tylko zgadywać, gdzie rozpocząć wyszukiwanie. Hella Gutmann od lat dąży do tego, aby diagnostyka pojazdów w warsztatach była jak najbardziej wygodna, wydajna i niezawodna. To niekończące się wyzwanie, ponieważ różnorodność rodzajów napędu i różnych układów pojazdu prowadzi do rosnącej złożoności diagnozy. Tym cenniejsza staje się automatyzacja i inteligentne skrócenie diagnostyki pojazdu do codziennej pracy warsztatowej.

Dzięki automatyzacji diagnostyki pojazdów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i technologii dużych zbiorów danych, Hella Gutmann zwiastuje nową erę. Automatyczna diagnoza (AD) zaoszczędzi warsztatom cenny czas, ułatwi diagnostykę oraz sprawi, że diagnoza będzie bardziej precyzyjna.

Jedno kliknięcie przycisku uruchamia swoistą reakcję łańcuchową, która zaczyna się od automatycznej identyfikacji pojazdu i odczytania kodów usterek, a kończy dopiero po zlokalizowaniu statystycznie najbardziej prawdopodobnie uszkodzonego elementu. W trybie AD mega macs X automatycznie wybiera następny krok diagnostyczny. Dzięki sztucznej inteligencji zna najkrótszą drogę dla diagnozy każdego systemu. Kontroluje, jakie systemy są zainstalowane w pojeździe i jakie parametry są istotne dla procesu diagnostycznego. Mega macs X jest w stanie znaleźć połączenia między nimi i podjąć właściwą decyzję o kolejnym wymaganym kroku diagnostycznym. Działanie to jest bardzo podobne do samouczącej się automatycznej skrzyni biegów, która wybiera właściwy bieg w zależności od sytuacji.

Tym samym diagnozowanie stało się banalnie proste. Wystarczy podłączyć mega macs X do pojazdu, sprawdzić dostęp do Internetu, aktywować AD i w międzyczasie zająć się inną pracą. Dopiero po uzyskaniu automatycznie wygenerowanego wyniku diagnostycznego z odpowiednimi informacjami dodatkowymi mechanik musi podjąć działania. Oczywiście można również śledzić w czasie rzeczywistym zautomatyzowane kroki na wyświetlaczu i interweniować manualnie w dowolnym momencie. W pewnych okolicznościach użytkownik może być zmuszony do dokonania późniejszej selekcji podczas identyfikacji pojazdu. Może się również zdarzyć, że w przypadku niektórych usterek w ramach odczytu parametrów konieczne będzie podwyższenie obrotów silnika lub przeprowadzenie jazdy próbnej.

Przebieg automatycznej diagnozy
1. mega macs X lub mega macs 77 jest podłączony do interfejsu OBD
2. Automatyczna diagnoza jest uruchamiana w SDI App Launcher za pomocą jednego przycisku
3. Identyfikacja pojazdu, analiza kodów usterek i i rzeczywistych parametrów są zautomatyzowane
4. Wyniki są analizowane przy użyciu sztucznej inteligencji i technicznego know-how Hella Gutmann
5. Automatyczna diagnoza proponuje oparte na prawdopodobieństwie zalecenie naprawy
6. Naprawa jest przeprowadzona w sposób skuteczny i oszczędzający czas

Funkcja AD opiera się na około dwóch miliardach zapisanych kodów usterek i około pięciu milionach statystycznie zarejestrowanych przypadków z technicznego centrum obsługi klienta. Już na tym etapie w ponad 80 procentach przypadków można z dużym prawdopodobieństwem określić przyczynę usterki. Automatyczna diagnoza na tyle zrewolucjonizowała sposób diagnozowania pojazdów, że została doceniona przez Europejskie Stowarzyszenie Dostawców Motoryzacji CLEPA. Firma Hella Gutmann otrzymała nagrodę w 2023 roku w kategorii Innowacje – urządzenia cyfrowe.

Funkcja automatycznej diagnozy jest dostępna w urządzeniach bazujących na oprogramowaniu SDI w najnowszym modelu mega macs X oraz mega macs 77. W ramach promowania nowych rozwiązań technologicznych Hella Gutmann wprowadziła specjalną ofertę promocyjną na model mega macs X. Od początku listopada do końca bieżącego roku przy zakupie mega macs X moduł oprogramowania X2 otrzymujemy za 0 PLN, a X3 i X4 kupujemy odpowiednio taniej, oszczędzając w ten sposób 500 euro netto.

 Wasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2