strona główna Aktualności UFI Filters dla Formuły 1
2024-03-19, ostatnia aktualizacja 2024-03-19 10:26

UFI Filters dla Formuły 1

Fot. UFI

UFI Filters, międzynarodowa grupa wiodąca prym w dziedzinach filtracji, zarządzania termicznego i technologii wspierającej rozwój mobilności wodorowej, potwierdza pozycję czołowego producenta systemów filtracji, dostarczając je do bolidów dziewięciu z dziesięciu zespołów Formuły 1 rywalizujących w sezonie 2024, który rozpocznie się 2 marca od Grand Prix Bahrajnu.

W Formule 1 firma UFI Filters nie ogranicza się tylko do dostarczania zespołom filtrów oleju i paliwa oraz filtrów powietrza. Złożoność budowy współczesnych bolidów wymaga nawet do piętnastu różnych elementów filtrujących, co składa się na łączną produkcję około 8 tys. filtrów rocznie.

Rozwiązania robione na miarę
W przypadku Formuły 1 każdy filtr jest dostosowany do potrzeb danego zespołu, ponieważ musi uwzględniać niestandardowe rozwiązania w zakresie rozmiarów i materiałów (w tym aluminium, włókna węglowego i tytanu). Projekty są wynikiem współpracy pomiędzy technikami oddziału High-Tech firmy UFI Filters a poszczególnymi teamami. Często w trakcie sezonu zespoły proszą również o aktualizacje i modyfikacje filtrów, w związku ze zmianami wprowadzanymi w pojazdach. Filtry stosowane w bolidach można podzielić ze względu na ich umieszczenie:

  • Filtry silnikowe znajdują się we wlocie powietrza, w układach paliwowym i olejowym. Zaawansowane technologicznie filtry muszą nie tylko zatrzymywać pył i drobiny, ale wszelkie inne zanieczyszczenia, które mogą tworzyć się w paliwie używanym w Formule 1. Układ smarowania również wymaga odpowiedniej ochrony: oprócz głównego filtra, stosowane są również dodatkowe elementy filtrujące i kilka „filtrów ostatniej szansy”, które działają na pompach odzyskowych.
  • Filtry w układach hydraulicznych mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kierowców. Ich obecność jest bardzo istotna w układach, które sterują napędem hydrodynamicznym i aktywują ruchome tylne skrzydło (DRS) oraz w układach hamulcowych. System hybrydowy w bolidach wymaga akumulatora magazynującego energię, a jego temperatura musi pozostawać w optymalnym zakresie: do chłodzenia wykorzystywane są płyny dielektryczne, których filtracja jest gwarantowana przez UFI Filters.

Nie tylko Formuła 1
Firma UFI Filters ma duże doświadczenie w sportach motorowych, zdobywane od drugiej połowy lat 70. Dziś systemy filtracji UFI Filters są stosowane nie tylko w Formule 1, ale także w wielu innych sportach motorowych. W World Endurance Championship (WEC) znajdują się one w samochodach Ferrari 499P – zwycięzcy 24-godzinnego wyścigu Le Mans w 2023 roku, i w 296 GT3, a także w Lamborghini i w hipersamochodach marki Isotta Fraschini. UFI Filters dostarcza również wymiennik ciepła do przedniego elektrycznego napędu osi w Isotta Fraschini Tipo 6 LMH. To kolejny przykład zaawansowanej technologii opracowanej przez firmę UFI Filters, która jest nie tylko liderem w systemach filtracji, ale także w dziedzinie zarządzania termicznego. Filtry UFI są również obecne we wszystkich bolidach Formuły 2 i Indy-Car produkowanych przez Dallara.

Z kolei w wyścigach motocyklowych UFI Filters jest dostawcą produktów dla MotoGP (dla Aprilii i KTM), Moto 2, Moto 3 i Superbike.

Tagi

UFI  Filtr 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2