Jest to mały element, ale o dużym znaczeniu podczas jazdy samochodem. Łożysko amortyzatora wpływa na stabilność, bezpieczeństwo i komfort, ale rola tej części zamiennej bywa niedoceniana. Jego główną funkcją jest łączenie amortyzatora z nadwoziem samochodu i tłumienie drgań. Początkowe zużycie mocowania amortyzatora może objawiać się dość subtelnie, np. lekkimi drganiami, zwiększonym hałasem lub utratą stabilności na zakrętach, a ignorowanie tego może doprowadzić do poważniejszych usterek w całym układzie zawieszenia.
Firma Unigom, która jest producentem elementów gumowych i gumowo-metalowych dla sektora motoryzacyjnego, wskazała najczęstsze przyczyny awarii mocowania amortyzatora oraz wskazówki jak ich uniknąć. Jedną z nich może być źle wykonany montaż, po którym pojawią się nieprawidłowe naprężenia i przyspieszenie zużycia tej części, a nawet natychmiastowa awaria. Unigom wskazuje na znaczenie ścisłego przestrzegania specyfikacji OE (Original Equipment) dostarczanych przez producentów pojazdów. Podczas wymiany mocowania amortyzatora często koniecznym jest użycie także dodatkowych elementów, które powinny znaleźć się w zestawach naprawczych, umożliwiając kompletną i niezawodną naprawę.
Mocowania amortyzatorów firmy Unigom mają gwarantować niezawodną pracę przez dłuższy czas, a do ich wyprodukowania wykorzystuje się materiały odporne na naprężenia i czynniki atmosferyczne. Guma stosowana w jej produktach ma zachowywać elastyczność nawet po tysiącach kilometrów, zmniejszając ryzyko pęknięć i odkształceń. W układzie zawieszenia kluczową rolę odgrywa amortyzator, który powinien także być odpowiedniej jakości potwierdzonej np. certyfikatami OE.
Na stopień zużycia mocowań amortyzatorów ma wpływ zły stan jezdni (dziury, progi zwalniające, nierówny teren) i poruszanie się po niej z nieodpowiednią prędkością, co może powodować mikrouszkodzenia i doprowadzić do awarii konstrukcyjnych. Zalecana jest ostrożna jazda i systematyczna kontrola stanu wszystkich elementów zawieszenia.
Niewiele osób wie o tym, że koncepcje mocowań amortyzatora sięgają lat 30. XX wieku. Wtedy przemysł motoryzacyjny zaczął eksperymentować z materiałami elastycznymi w celu redukcji drgań nadwozia. Unigom, który stosuje innowacje w materiałach i procesach produkcyjnych oferuje całą gamę mocowań amortyzatorów mających łączyć komfort jazdy z jej bezpieczeństwem. Powstają one przy użyciu wysokiej jakości gum wzmocnionych metalem.
Producent zaleca wybieranie części zamiennych zgodnych ze specyfikacją OE i zlecanie montażu wykwalifikowanym mechanikom oraz niezaniedbywanie okresowych kontroli układu zawieszenia. W ten sposób zapobiec można awariom mocowań amortyzatorów i zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem przez dłuższy czas.
Informacja prasowa
Portal publikuje informacje prasowe skierowane do pracujących w warsztatach samochodowych napraw oraz środowiska aftermarketu motoryzacyjnego.
0 komentarzy dodaj komentarz